Zamknij

Wykopowicze walczą z olejem palmowym. Dzięki nim chipsy Lay's staną się zdrowsze!

Redakcja
09.10.2018 16:20
Wykopowicze walczą z olejem palmowym. Dzięki nim chipsy Lay's staną się zdrowsze!
fot. Wykop.pl

Użytkownicy serwisu Wykop.pl wypowiedzieli wojnę olejowi palmowemu. Chodzi nie tylko o zdrowie konsumentów, ale i ekologię. W jakich produktach już nie uświadczymy szkodliwego składnika dzięki internetowej akcji?

Wykop.pl walczy z olejem palmowym

Producenci żywności niechętnie zmieniają skład swoich produktów. Zmiana linii produkcyjnej to w końcu dodatkowe koszty, a i samo przedsięwzięcie jest dosyć czasochłonne. Jeśli jednak zbuntują się klienci, sytuacja może ulec zmianie. Udowodnili to po raz kolejny użytkownicy serwisu Wykop.pl, którzy w słusznej sprawie zaczęli głośno mówić o coraz większym problemie związanym z wysoką zawartością tego szkodliwego składnika w olbrzymiej liczbie polskich (ale nie tylko!) produktów. Olej palmowy nie zagraża jedynie zdrowiu konsumentów - to przede wszystkim prawdziwa tykająca bomba ekologiczna. Wycinanie coraz większych połaci lasów tropikalnych, aby w ich miejscu posadzić kolejne palmy olejowe, szkodzi środowisku, prowadząc do śmierci wielu zwierząt i zubożenia lokalnej bioróżnorodności. Szacuje się, że z powodu podobnych praktyk na Borneo zginęło tylko w ostatnich latach już ponad 150 tys. orangutanów...

WARTO WIEDZIEĆ:

Lay's rezygnuje ze smażenia czipsów na oleju palmowym

Działania "wykopowiczów" przyniosły już pierwsze efekty! Od nowego roku marka Lay's zdecydowała się na rezygnację ze smażenia swoich czipsów na oleju palmowym. Od stycznia używać będą oleju słonecznikowego, wykorzystywanego do produkcji kalorycznej przekąski w Niemczech. Pierwsza kontrola w tym zakresie UOKiK wykazała zresztą, że to nie jedyny produkt, którego skład różni się w zależności od kraju...

TO TRZEBA WIEDZIEĆ: Porównano żywność trafiającą do polskich i niemieckich sklepów. Wyniki Cię zaskoczą

O swojej decyzji marka poinformowała na Facebooku.

lays

Lubella rezygnuje z dodawania oleju palmowego do swoich płatków śniadaniowych

Zwycięstwo ucieszyło "wykopowiczów" ale i zmotywowało do dalszego działania. Dzięki temu zdrowsze i bardziej ekologiczne czipsy to nie wszystko, co udało im się wywalczyć. Biorąc pod lupę skład kolejnych produktów, takich jak majonez, ciastka czy margaryna skłonili do zmiany składu również Lubellę.

lubella2

Producent zobowiązał się do rezygnacji z wykorzystywania oleju palmowego do produkcji swoich popularnych płatków śniadaniowych. Użytkownicy mieli niemałą satysfakcję.

lubella

"Wykopki" wytrwale sprawdzają więc składy kolejnych produktów. Co polecają tym, którzy absolutnie nie zamierzają kupować i spożywać żywności z dodatkiem szkodliwego oleju? Wolne od niego są m.in. takie produkty jak Majonez Kielecki czy chrupki kukurydziane "Maczuga".

kielecki

Najwięcej oleju palmowego znaleziono m.in. w składach słodkich kremów do smarowania pieczywa takich jak Nutella. Produktom z tego segmentu poszczególnych marek poświęcono sporo miejsca.

nutella

Wykop oczywiście nie byłby sobą, gdyby obyło się bez mniej lub bardziej wybrednych żartów.

żarty
żarty2
snickers

Trudno jednak odmówić użytkownikom serwisu skuteczności - dzięki uświadamianiu innych na pewno skłonią niejedną osobę do uważniejszego czytania etykiet na kupowanych produktach.

olejpalmowy

RadioZET.pl/źródło:Wykop.pl/AG

Zobacz także