Zamknij

Wynik centylowy na egzaminach i maturze - co to jest i co oznacza?

05.07.2021 08:40
Wynik centylowy na egzaminie i maturze - co to jest?
fot. pixabay.com

Wynik centylowy z egzaminów takich jak matura 2020 może budzić wątpliwości wśród uczniów. Wielu z nich zastanawia się, do czego właściwie przydaje się wynik centylowy, co on oznacza i czy liczy się w rekrutacji do szkół. W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania absolwentów z tym związane.

Wynik centylowy - co to jest i co oznacza na egzaminach i maturze? Do czego się przydaje i czy liczy się w rekrutacji do liceum lub na studia? Opowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wynik centylowy na egzaminie - co to jest i co oznacza?

Wyniki z egzaminów pisemnego uczniowie otrzymują na świadectwie wyrażone w dwóch formach: w procentach oraz w skali centylowej. Pierwsza z nich nie budzi wątpliwości - wynik w procentach to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego.

Wiele osób zastanawia się jednak, co to jest wynik centylowy i do czego właściwie służy. Wynik na skali centylowej to odsetek liczby zdających egzamin (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam lub niższy.

W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli np. z części humanistycznej uczeń uzyskał wynik, który na skali centylowej wynosi 92, to znaczy, że 92% wszystkich zdających uzyskało taki sam lub niższy wynik, a tylko 8% uzyskało wynik wyższy.

Co to jest wynik centylowy na maturze i do czego służy?

Wynik centylowy z matury oznacza to samo, co wynik z innych egzaminów wyrażony w tej skali. Jest to odsetek liczby zdających maturę w danym roku (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam lub niższy.

Wielu maturzystów zastanawia się, do czego służą te wartości i czy wynik centylowy jest brany pod uwagę w rekrutacji na studia. Wynik na skali centylowej nie liczy się w rekrutacji, również nie podaje się go w żadnym formularzu. Pozwala on jednak ocenić swoje osiągnięcia na tle osiągnięć innych maturzystów. Dzięki temu można zobaczyć, jak wynik egzaminu wypadł na tle pozostałych zdających, a potocznie mówiąc - pomaga on w ocenie, czy matura w tym roku poszła dobrze, czy trochę gorzej. Wynik centylowy może również pomóc w szacunkowym ustaleniu tego, jakie dany uczeń ma szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.

RadioZET.pl