Zamknij

Wynik centylowy na egzaminie gimnazjalnym i maturze - co to jest?

Karolina Piotrowska
01.07.2019 11:44
Wynik centylowy na egzaminie gimnazjalnym i maturze - co to jest?
fot. pixabay.com

Wynik centylowy z egzaminu gimnazjalnego i z matury może budzić wątpliwości wśród uczniów. Wielu z nich zastanawia się, do czego właściwie przydaje się wynik centylowy, co on oznacza i czy liczy się w rekrutacji do szkół. W poniższym artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania absolwentów z tym związane.

Wynik centylowy - co to jest i co oznacza na egzaminie gimnazjalnym i maturze? Do czego się przydaje i czy liczy się w rekrutacji do liceum lub na studia? Opowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Wynik centylowy na egzaminie gimnazjalnym - co to jest?

Wyniki z egzaminu gimnazjalnego pisemnego uczniowie otrzymują na świadectwie wyrażone w dwóch formach: w procentach oraz w skali centylowej. Pierwsza z nich nie budzi wątpliwości - wynik w procentach to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań z arkusza egzaminacyjnego.

Rekrutacja do liceum 2019 - PUNKTY: jak obliczyć punkty do liceum? [ZASADY]

Wiele osób zastanawia się jednak, co to jest wynik centylowy i do czego właściwie służy. Wynik na skali centylowej to odsetek liczby zdających egzamin gimnazjalny (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam lub niższy.

W praktyce oznacza to po prostu, że jeśli np. z części humanistycznej uczeń uzyskał wynik, który na skali centylowej wynosi 92, to znaczy, że 92% wszystkich zdających uzyskało taki sam lub niższy wynik, a tylko 8% uzyskało wynik wyższy.

Egzamin gimnazjalny 2019 - WYNIKI. Kiedy, jak i gdzie sprawdzić wyniki online?

Co to jest wynik centylowy na maturze i do czego służy?

Wynik centylowy z matury oznacza to samo, co wynik z egzaminu gimnazjalnego wyrażony w tej skali. Jest to odsetek liczby zdających maturę w danym roku (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu na określonym poziomie wynik taki sam lub niższy.

Wielu maturzystów zastanawia się, do czego służą te wartości i czy wynik centylowy jest brany pod uwagę w rekrutacji na studia. Wynik na skali centylowej nie liczy się w rekrutacji, również nie podaje się go w żadnym formularzu. Pozwala on jednak ocenić swoje osiągnięcia na tle osiągnięć innych maturzystów. Dzięki temu można zobaczyć, jak wynik egzaminu wypadł na tle pozostałych zdających, a potocznie mówiąc - pomaga on w ocenie, czy matura w tym roku poszła dobrze, czy trochę gorzej. Wynik centylowy może również pomóc w szacunkowym ustaleniu tego, jakie dany uczeń ma szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły.

RadioZET.pl/KP