Zamknij

Zablokowany Facebook - co zrobić? Jak się odwołać?

Redakcja
29.11.2018 15:57
Facebook
fot. Pixabay

Zablokowane konto na Facebooku jest dla niektórych powodem do zmartwień. Co zrobić, kiedy Facebook nas zablokuje? Odwołać się! Ministerstwo Cyfryzacji zawarło z Facebookiem umowę, która daje taką mozliwość w wypadku usunięcia konta lub kontrowersyjnej treści. Wniosek ma zostać rozpatrzony w ciągu 72 godzin.

Jak złożyć odwołanie po zablokowaniu przez Facebook?

Zablokowany Facebook może być dużym utrapieniem. Platforma może blokować zarówno całe konta, jak i wybrane, zamieszczone na nich kontrowersyjne treści. Okazuje się, że wkrótce polscy użytkownicy serwisu będą mogli od tej decyzji się odwołać przez specjalny punkt kontaktowy. Polska będzie pierwszym krajem, w którym takie rozwiązanie zostanie wprowadzone. Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, podpisał porozumienie z przedstawicielami Facebooka, zgodnie z którym użytkownicy, którym zablokowano konto, będą mogli odwołać się do Facebooka za pośrednictwem punktu kontaktowego prowadzonego przez NASK.

Jak się odwołać od blokady na Facebooku?

Będzie to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego na stronie prowadzonej przez NASK, czyli Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, jeśli usunięte treści będą mieściły się w kategoriach wymienionych w formularzu opracowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Najpierw zgłoszenie zostanie ocenione przez urzędnika i dopiero wtedy - w razie potrzeby - przekazane pracownikom Facebooka. Choć w tej chwili mówi się jedynie o tym serwisie, to jednak niewykluczone, że porozumienie obejmie także inne portale. Z perspektywy użytkownika będzie to de facto dodatkowa instancja odwoławczą od blokad. Odwołanie od blokady na Facebooku ma być rozpatrywane w ciągu 72 godzin.

Rozwiązanie czeka jeszcze na wdrożenie. Nie wiadomo dokładnie, kiedy zostanie uruchomione ani jakich konkretnie blokad będzie dotyczyć.

RadioZET.pl/SA