Zamknij

Zaćmienie Księżyca 2019 - o której godzinie i gdzie obserwować? [16 LIPCA]

Jolanta Waligóra
16.07.2019 10:01
Zaćmienie Księżyca 2019 - o której godzinie i gdzie obserwować? [16 LIPCA]
fot. PIXABAY

Zaćmienie Księżyca 2019 w lipcu to gratka dla wszystkich fanów podobnych wydarzeń. Długo wyczekiwane zjawisko astronomiczne będzie można obserwować już w połowie miesiąca. Gdzie będzie najlepiej widoczne i jak oglądać? Sprawdzamy, o której godzinie zaćmienie Księżyca 16 lipca 2019 i przedstawiamy szczegółowe informacje.

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2019: GODZINA. O której obserwować to zjawisko astronomiczne? Gdzie będzie najlepiej widoczne? Jak oglądać? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, o której zaćmienie Księżyca 16 lipca 2019.

Zaćmienie Księżyca - 16 lipca 2019: GODZINA. O której obserwować?

Informacje na temat tego, o której godzinie zaćmienie Księżyca 16.07.2019, szczególnie interesują wszystkich miłośników astronomii. Nic dziwnego, w końcu takie zjawisko występuje dość rzadko, dlatego nieczęsto mamy okazję do jego obserwacji. Kolejne zaćmienie Księżyca będzie można oglądać dopiero za kilka lat. 

Zaćmienie Księżyca 16 lipca 2019 rozpocznie się o godzinie 20:44. Nie powinno nas jednak martwić, jeśli o tej godzinie niewiele zobaczymy - o tej porze będzie można zaobserwować jego początkową fazę, czyli zaćmienie półcieniowe, które może być słabo widoczne. Z każdą chwilą Srebrny Glob będzie się jednak stawał coraz ciemniejszy. Z kolei o godzinie 22:01 rozpocznie się zaćmienie częściowe. Jego kulminacyjny moment przypadnie na około godzinę 23:30. Satelita znajdzie się wówczas w cieniu Ziemi, który zakryje 2/3 jego tarczy. Koniec częściowego zaćmienia to godzina 1:00, 17 lipca. Ostatnia faza widowiska, zaćmienie półcieniowe, zakończy się o 2:18. 

Zaćmienie i pełnia Księżyca już wkrótce. A wszystko w rocznicę startu Apollo 11

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2019: gdzie i jak obserwować?

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, gdzie i jak obserwować zaćmienie Księżyca w lipcu 2019. Mamy dobre wiadomości - zjawisko to będzie widoczne z Afryki, z Azji, ale i z wielu części Europy, m.in. z Polski. 

Do obserwacji zaćmienia Księżyca 16.07.2019 nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu. Zjawisko można obserwować gołym okiem, jednak pasjonaci astronomii i obserwowania nieba mogą oczywiście wykorzystać do tego teleskopy. Dobrze sprawdzą się także tradycyjne lornetki. Warto jednak wieczorem udać się za miasto, aby sztuczne światła nie utrudniały obserwacji zaćmienia.

Noc spadających gwiazd w lipcu 2019 - kiedy i jak oglądać delta Akwarydy?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc "wejdzie" w stożek cienia Ziemi. Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i mówimy wtedy, że trwa całkowite zaćmienie Księżyca. Z kolei, gdy chociaż fragment Księżyca znajduje się poza stożkiem cienia całkowitego Ziemi i jednocześnie znajduje się w obszarze stożka półcienia, wówczas trwa zaćmienie częściowe. Jeżeli Księżyc natomiast przesuwa się przez stożek półcienia Ziemi, znajdując się w całości poza stożkiem cienia całkowitego, nazywamy to zaćmieniem półcieniowym.

RadioZET.pl/JW