Zamknij

Zaćmienie Księżyca 27.07. - na czym polega i co to jest całkowite zaćmienie?

Redakcja
27.07.2018 10:08
Zaćmienie Księżyca 27.07. - na czym polega i co to jest całkowite zaćmienie?
fot. pixabay.com

Zaćmienie Księżyca 2018 w piątek, 27.07 będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku. Zjawisko będzie widoczne również w Polsce. Poniżej wyjaśniamy, czym jest całkowite zaćmienie Księżyca, ile trwa, o której się zacznie i o której się skończy oraz podajemy inne ważne informacje, które mogą przydać się podczas obserwacji.

Zaćmienie Księżyca 27.07. - co to jest i na czym polega całkowite zaćmienie Księżyca? Poniżej znajdziecie najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące najbliższego zaćmienia Księżyca, które będzie widoczne również w Polsce. Sprawdzamy, na czym polega zaćmienie Księżyca, ile trwa, o której godzinie się zacznie i o której skończy oraz kiedy znów będzie można zobaczyć na niebie całkowite zaćmienie Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07. - na czym polega?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Dodatkowo Księżyc musi znaleźć się w w stożku cienia Ziemi. Oznacza to, że musi znaleźć się on w miejscu geometrycznym tych punktów znajdujących się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, z których Słońce jest całkowicie niewidoczne. Jeżeli Księżyc, który krąży dookoła Ziemi, znajduje się w całości w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi, to promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do jego powierzchni. Cała powierzchnia Księżyca jest wtedy ciemna i mówimy wtedy, że trwa całkowite zaćmienie Księżyca.

» Zaćmienie Księżyca - kiedy i jak oglądać najdłuższe od 100 lat zaćmienie?

Ile trwa zaćmienie Księżyca - lipiec 2018?

W piątek, 27 lipca w Polsce widoczne będzie najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Potrwa ono w fazie całkowitej aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Takie zjawisko nie będzie widoczne z Polski przez najbliższych 100 lat, dlatego warto zarezerwować sobie kilka godzin i obserwować niebo. Kolejne równie długie zaćmienie będzie można zobaczyć dopiero w 2123 roku.

O której zacznie się całkowite zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018?

Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22, ale obserwacje można zacząć już od godziny 21.30 - wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko potrwa mniej więcej do godziny 1.30. W tym momencie zakończy się ostatnia faza zaćmienia.

Zaćmienie Księżyca 2018 - gdzie oglądać na żywo?

Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 najlepiej oglądać na żywo patrząc w niebo. Nie jest do tego potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, jednak lornetka czy mała luneta mogą ułatwić obserwacje. Jeśli pogoda nie dopisze, a niebo będzie pochmurne w piątek 27.07, zaćmienie Księżyca będzie można obejrzeć także w internecie. W poniższym artykule znajdziecie więcej informacji na ten temat:

» Zaćmienie Księżyca 2018 online na żywo - transmisja 27.07. Gdzie oglądać?

Dla mieszkańców Warszawy, którzy chcieliby oglądać na żywo zaćmienie, Księżyca Centrum Nauki Kopernik również przygotowało specjalne wydarzenie. W piątek, 27 lipca 2018 w parku przy CNK od godziny 20.30 będzie można wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca, który w momencie kulminacji znajdzie się w położeniu nad PGE Narodowym. Z tej okazji światła stadionu zostaną wygaszone na czas trwania wyjątkowego zjawiska.

» PGE Narodowy zgaśnie na zaćmienie Księżyca 27.07.2018

Dodatkowo tego wieczoru widoczne będzie jeszcze jedno wyjątkowe zjawisko astronomiczne - zbliżenie Marsa do Ziemi 2018. Nastąpi ono dzięki wielkiej opozycji Czerwonej Planety, co oznacza, że Mars znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. To właśnie w piątek, 27 lipca Mars będzie dobrze oświetlony i doskonale widoczny nawet gołym okiem.

» Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy, o której i jak obserwować?

RadioZET.pl/KP