Zamknij

Zaćmienie Księżyca i zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy? [GODZINA]

Redakcja
27.07.2018 09:49
Zaćmienie Księżyca i zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy? [GODZINA]
fot. PIXABAY

Zaćmienie Księżyca i zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 już 27 lipca. To właśnie w piątek na niebie będzie można obserwować aż dwa zjawiska. O której dokładnie i czy będą widoczne gołym okiem? Sprawdzamy godzinę i przedstawiamy najistotniejsze informacje.

Zbliżenie Marsa do Ziemi i Zaćmienie Księżyca 2018 - godzina. O której i jak obserwować? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat i odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań.

Zaćmienie Księżyca 27.07. - GODZINA. O której i jak obserwować?

Zaćmienie Księżyca 2018 będzie miało miejsce w piątek, 27 lipca i będzie najdłuższym zaćmieniem od 100 lat, bo potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Dla wszystkich miłośników podobnych zjawisk mamy dobrą wiadomość. Znana jest dokłada godzina Zaćmienia Księżyca 2018. Jak potwierdzają astronomowie, zjawisko będzie widoczne na niebie tuż po zachodzie Słońca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22, ale obserwacje można zacząć już od godziny 21.30 - wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca. 

Zaćmienie Księżyca 2018 będzie widoczne gołym okiem. Do jego obserwacji nie potrzeba zatem żadnych specjalistycznych sprzętów, chociaż przydatne mogą się okazać teleskopy lub tradycyjne lornetki. Dodatkowo na stronie PGE Narodowego pojawiła się informacja o przewidzianym wyłączeniu oświetlenia stadionu na czas całkowitego zaćmienia Księżyca. Dzięki temu łatwiej będzie można obserwować piątkowe zjawisko. Ponadto w Centrum Nauki Kopernik skorzystać będzie można z teleskopów.

Zaćmienie Księżyca w lipcu 2018 będzie można obejrzeć także online. Transmisja dostępna będzie na kanale na YouTube "Z głową w gwiazdach". Więcej informacji na ten temat znajduje się w linku poniżej.

» Zaćmienie Księżyca 2018 online na żywo - transmisja 27.07. Gdzie oglądać? «

Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - o której godzinie i jak obserwować?

Piątkowy wieczór będzie szczęśliwy dla miłośników astronomii. 27 lipca nie tylko będzie można obserwować Zaćmienie Księżyca, ale także zbliżenie Marsa do Ziemi 2018. Mimo że zjawisko to będzie miało miejsce dopiero ostatniego dnia lipca, to Mars najjaśniejszym punktem na niebie będzie kilka dni wcześniej, a dokładniej 27.07. To właśnie wtedy najlepiej obserwować to zjawisko. W tym wypadku nie ma jednak podanej konkretnej godziny. Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 będzie można oglądać przez całą noc.

Mars, podobnie jak Zaćmienie Księżyca, widoczny będzie gołym okiem. Można także obserwować go przez teleskop, co łatwiej pozwoli zobaczyć więcej szczegółów.

RadioZET.pl/JW