Zaćmienie Księżyca - kiedy i jak oglądać najdłuższe od 100 lat zaćmienie?

13.07.2018 14:30

Całkowite zaćmienie Księżyca w lipcu 2018 to wyjątkowe zjawisko, które będziemy mogli zobaczyć na niebie już pod koniec miesiąca. Będzie to najdłuższe zaćmienie od 100 lat, dlatego warto przygotować się do obserwacji. Sprawdzamy, kiedy, gdzie i jak oglądać oraz ile potrwa najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca.

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2018: kiedy i jak oglądać najdłuższe zaćmienie? fot. pixabay.com

Całkowite zaćmienie Księżyca - lipiec 2018: kiedy, jak i o której godzinie oglądać najdłuższe od 100 lat zaćmienie? Sprawdzamy najważniejsze informacje, które trzeba znać, aby dobrze przygotować się na obserwacje nocnego nieba i na pewno dostrzec to wyjątkowe zjawisko.

Najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca - kiedy i gdzie oglądać?

Całkowite zaćmienie Księżyca w lipcu 2018 roku będzie widoczne niemalże we wszystkich miejscach na Ziemi, w tym także w Polsce! Będzie to jednocześnie pierwsza od 3 lat okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca w naszym kraju. Jak potwierdzają astronomowie, zjawisko będzie widoczne na niebie w piątek, 27 lipca tuż po zachodzie Słońca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22, ale obserwacje można zacząć już od godziny 21.30 - wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca.

» Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy, o której i jak obserwować?

Całkowite zaćmienie Księżyca - lipiec 2018: o której godzinie i jak obserwować?

Do obserwacji najdłuższego od 100 lat całkowitego zaćmienia księżyca w lipcu 2018 nie będziemy potrzebować żadnego specjalistycznego sprzętu. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem, jednak pasjonaci astronomii i obserwowania nieba mogą oczywiście wykorzystać do tego teleskopy. Dobrze sprawdzą się także tradycyjne lornetki.

Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Kolejne równie długie zaćmienie będzie można obserwować dopiero w 2123 roku.

Przed rozpoczęciem obserwacji warto sprawdzić prognozę pogody na lipiec i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo i opady.

» Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018?

» Deszcze meteorów 2018 - kiedy i jak oglądać delta Akwarydy w lipcu?

RadioZET.pl/KP

Oceń