Zamknij

Zaćmienie Słońca 2018 - kiedy oglądać i czy będzie widoczne w Polsce?

Redakcja
02.08.2018 15:19
Zaćmienie Słońca 2018 - kiedy oglądać i czy będzie widoczne w Polsce?
fot. pixabay.com

Zaćmienie Słońca w sierpniu 2018 będzie można oglądać tylko z kilku miejsc na świecie. Kiedy, o której godzinie i jak oglądać to zjawisko? Sprawdzamy, gdzie będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca i czy będzie je widać również w Polsce. 

Zaćmienie Słońca 2018 - sierpień: gdzie, kiedy i jak oglądać częściowe zaćmienie? Czy będzie widoczne w Polsce? Ostatnio na niebie mogliśmy obserwować wyjątkowe zjawisko, jakim było najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca. Jednocześnie był to także tak zwany krwawy Księżyc. Najbliższe ciekawe zjawisko astronomiczne ma nastąpić już w sierpniu. W połowie miesiąca na niebie będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca, dlatego sprawdzamy gdzie dokładnie będzie ono widoczne.

Zaćmienie Słońca - sierpień 2018: kiedy i gdzie obserwować?

Cień Księżyca w sierpniu 2018 przejdzie nad północnymi obszarami biegunowymi Ziemi. Dokładnie 11 sierpnia 2018 widoczne będzie częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko najlepiej obserwować z północnej części Atlantyku, na Grenlandii, na Półwyspie Skandynawskim, w północno - wschodniej Europie, środkowej i wschodniej Azji oraz na Oceanie Arktycznym.

Częściowe zaćmienie Słońca jest widoczne gołym okiem, dlatego do obserwacji nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych sprzętów. Warto pamiętać jednak, aby nie patrzeć bezpośrednio na Słońce i zadbać o odpowiednią ochronę dla oczu.

Częściowe zaćmienie Słońca 2018 w Polsce - czy będzie widoczne?

Choć częściowe zaćmienie Słońca 2018 w sierpniu będzie widoczne głównie na północnej półkuli, niestety nie będziemy mogli obejrzeć go w Polsce. Najbliższe miejsce dla naszego kraju, w którym będzie widoczne zaćmienie, to północna część Półwyspu Skandynawskiego.

Następne zaćmienie Słońca będzie widoczne dopiero w 2019 roku, a dokładnie 6 stycznia i będzie można je oglądać m.in. na terenie Mongolii, Chin, Japonii, Alaski i będzie to zaćmienie częściowe. Kolejny raz zjawisko będzie widoczne dopiero 2 lipca 2019 roku. Tym razem będzie to całkowite zaćmienie Słońca, które potrwa około 4,5 minuty. Będzie ono widoczne na terenie południowego Pacyfiku, Chile i Argentyny.

RadioZET.pl/KP