Zamknij

Zaduszki 2018 - kiedy wypada Święto Zmarłych, co to jest i jak się obchodzi?

Redakcja
02.11.2018 09:57
Zaduszki 2018 - kiedy wypada Święto Zmarłych, co to jest i jak się obchodzi?
fot. PIXABAY

Kiedy Zaduszki 2018? Data Święta Zmarłych jest stała i co roku wypada w tym samym terminie. W Dzień Zaduszny tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśću. Sprawdzamy, co to za święto i jak się je obchodzi w Polsce.

Zaduszki 2018 - kiedy wypada Święto Zmarłych? Co to jest za święto? Jak się je obchodzi w Polsce? Sprawdzamy najważniejsze informacje o Dniu Zadusznym 2018.

» Zaduszki 2018 - czy 2 listopada jest dniem wolnym od szkoły i pracy? «

Kiedy Zaduszki 2018? DATA Święta Zmarłych

Mimo że data Zaduszek jest stała i co roku przypada na ten sam termin, to rok w rok pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Święto Zmarłych. Zaduszki 2018 wypadają 2 listopada. W tym roku będzie to piątek. Z kolei dzień wcześniej przypada Wszystkich Świętych.

» Zaduszki 2018: sklepy otwarte. Gdzie zrobimy zakupy 2 listopada? «

Dzień Zaduszny 2018 nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 2 listopada otwarte zatem będą sklepy, centra handlowe, urzędy, punkty usługowe itd. Wiele szkół natomiast w tym terminie zwalnia wychowanków z zajęć dydaktycznych. Oznacza to, że niektórzy uczniowie mają wolne od szkoły od czwartku do niedzieli (1-4 listopada).

» Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym się różnią i kiedy wypadają? «

Zaduszki 2018 - co to jest za święto i jak się je obchodzi?

Zaduszki 2018, inaczej Święto Zmarłych, jak już wspominaliśmy powyżej, przypada 2 listopada. Tradycyjnie w Dzień Zaduszny modli się za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu, odwiedza groby i zapala znicze. W tym dniu odprawiane są także uroczyste msze święte, a w niektórych parafiach odbywają się specjalne procesje. Zaduszki w liturgii Kościoła katolickiego nie mają jednak rangi święta nakazanego. Oznacza to, że udział w mszy świętej nie jest obowiązkowy.

» Długi weekend listopadowy 2018 - kiedy wziąć wolne w pracy? [KALENDARZ] 

Zaduszki mają swoje korzenie w wierzeniach pogańskich i obrzędowości przedchrześcijańskiej. Msze za dusze zmarłych odprawiane były już na początku VII wieku. W 998 roku Odylon (opat klasztoru benedyktyńskiego) wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych – we własnym opactwie oraz wszystkich klasztorach należących do kongregacji kluniackiej. Później zwyczaj ten przejęły także inne zakony. W 1311 roku decyzją Stolicy Apostolskiej Zaduszki wprowadzono do kalendarza oraz liturgii rzymskiej. 

Dzień Zaduszny w Polsce związany jest także z pogańskim świętem Dziadów. Jego celem było nawiązanie kontaktów z duszami zmarłych. Wspomniane obrzędy stały się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania "Dziadów".

» 1 listopada: pogoda na Wszystkich Świętych 2018 - prognoza pogody «

RadioZET.pl/JW