Zamknij

Zaduszki 2019 - kiedy są, jaka jest historia święta i jak się je obchodzi w Polsce? [DATA]

Jolanta Waligóra
31.10.2019 14:24
Zaduszki 2019 - kiedy są, jaka jest historia święta i jak się je obchodzi w Polsce? [DATA]
fot. PIXABAY

Zaduszki przypadają rokrocznie w tym samym terminie - na początku listopada. W tym dniu tradycyjnie modli się za dusze zmarłych, a przede wszystkim za te, które przebywają w czyśćcu. Mimo że święto to jest powszechnie znane, to jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę z tego, jaka jest jego geneza. Sprawdzamy, kiedy Zaduszki 2019 i skąd się wzięło to święto.

Zaduszki 2019 - DATA: kiedy wypada święto? Jaka jest historia święta i skąd się wzięło? Jak się je obchodzi w Polsce? Co warto wiedzieć  na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kiedy są Zaduszki i jaka jest historia święta.

Odpust zupełny - co to jest i jak oraz kiedy można go uzyskać 2019? [WARUNKI]

Kiedy są Zaduszki 2019? [DATA]

Kiedy Zaduszki 2019? Choć data tego święta jest stała i uroczystość ta zawsze wypada w tym samym terminie to rokrocznie na przełomie października i listopada wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy wypada Dzień Zaduszny. Święto to tradycyjnie przypada 2 listopada. W 2019 roku będzie to sobota. Przypomnijmy, że dzień wcześniej 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych

Dzień Zaduszny nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 2 listopada otwarte zatem będą sklepy, centra handlowe, supermarkety, punkty usługowo-handlowe itp.

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta i kiedy wypadają?

Zaduszki - historia święta, obchody i zwyczaje w Polsce

Choć Zaduszki to powszechnie znana uroczystość to jednak nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z tego, jaka jest geneza tego popularnego święta, które rokrocznie przypada 2 listopada. 

2 listopada 2019: SKLEPY otwarte czy zamknięte? [GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW 2.11]

Co ciekawe, Dzień Zaduszny wywodzi się z praktyk pobożnościowych wczesnośredniowiecznych mnichów, a dokładniej z nabożeństw odprawianych corocznie w różnych klasztorach za zmarłych współbraci. Od IX wieku natomiast, podczas specjalnych nabożeństw w niektórych opactwach, zaczęto obejmować intencjami modlitewnymi wszystkich zmarłych chrześcijan, a nie tylko zakonników, jak to było dotychczas. 

Odylon, czyli opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, w 998 roku wyznaczył na 2 listopada dzień obowiązkowych modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Następnie zwyczaj ten przejęły także inne zakony. 1311 roku natomiast, decyzją Stolicy Apostolskiej, wprowadzono Dzień Zaduszny do kalendarza oraz liturgii rzymskiej i stopniowo upowszechniono w całym Kościele katolickim. 

Z tradycją Zaduszek związanych było także wiele ludowych zwyczajów oraz wierzeń. Przykładowo w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, co później stało się inspiracją dla Adama Mickiewicza do napisania "Dziadów". 

Msza w Zaduszki - czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [2.11]

W Polsce, podczas Dnia Zadusznego, nawiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich oraz zapala na nich znicze. Praktyka ta związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg. Chrust na te ogniska składano przez cały rok. Wierzono, że płomienie ogrzewają dusze błąkające się po ziemi i chronią przed złymi mocami.

Tradycyjnie w Dzień Zaduszny modli się za dusze zmarłych przebywających w czyśćcu. W tym dniu odprawiane są także uroczyste msze święte, a w niektórych parafiach odbywają się specjalne procesje.

RadioZET.pl/JW