Zamknij

Jak powstały egipskie piramidy? Archeolodzy mogli rozwiązać zagadkę sprzed 4,5 tys. lat!

Redakcja
05.11.2018 16:00
Jak powstały egipskie piramidy? Archeolodzy mogli rozwiązać zagadkę sprzed 4,5 tys. lat!
fot. Wikimedia Commons

Ta tajemnica sprzed ponad 4,5 tys. lat od dawna fascynuje badaczy i nie tylko. Jak powstały słynne egipskie piramidy? Jakim cudem ludzie, którzy jeszcze nie korzystali z maszyn parowych, byli w stanie transportować tak olbrzymie kamienne bloki? Archeolodzy mogli właśnie znaleźć na to odpowiedź!

Jak powstały egipskie piramidy?

Archeolodzy mogli właśnie rozwikłać jedną z większych, historycznych zagadek. Jak starożytni Egipcjanie na takim etapie rozwoju cywilizacyjnego byli w stanie wznieść ogromne piramidy? Jak podkreślają badacze, nawet dziś, przy obecnych możliwościach technologii transport i ułożenie olbrzymich, ważących po kilka ton bloków kamiennych stanowiłyby spore wyzwanie. Tymczasem podczas wykopalisk prowadzonych przez archeologów z egipskiego Ministerstwa Starożytności udało się znaleźć konstrukcję, która może stanowić klucz do rozwiązania tajemnicy. 

egipt

Natrafiono na pozostałości pochyłej rampy, która najwyraźniej musiała pomagać starożytnym mieszkańcom Egiptu podnosić gigantyczne bloki z kamieniołomów znajdujących się w pobliżu piramid. 

egipt2

Zobacz także

egipt3

Zobacz także

egipt4

Zobacz także

Archeolodzy znaleźli narzędzie, które pomogło budować piramidy

Nieznany wcześniej system transportu zdradza więcej na temat tego, jak starożytni Egipcjanie radzili sobie z zadaniem przeciągnięcia alabastrowych bloków na drewniane sanie. Do tego celu wykorzystywali unikalną rampę, a także grube, mocne liny, które z pomocą ludzkiej siły były w stanie ułatwić zadanie, wzmacniając ją wielokrotnie. Znalezione na miejscu pozostałości konstrukcji inskrypcje Chufu podpowiadają badaczom, że technologia pochodzi prawdopodobnie z czasów panowania tego władcy, który był budowniczym Wielkiej Piramidy w Gizie (Piramidy Cheopsa).

Odkrycie potwierdzone już przez naukowców z Francuskiego Instytutu Archeologii Orientalnej w Kairze oraz z University of Liverpool w Anglii potwierdza wcześniejsze przypuszczenia archeologów, którym udało się już ustalić, że ważące około 2,5 tony bloki przewożono za pomocą drewnianych sań po piasku, który wcześniej polewano wodą. Prosty zabieg znacznie zmniejszał tarcie ślizgowe, dzięki czemu transport wymagał o wiele mniej wysiłku robotników. Imponujący sposób myślenia!

RadioZET.pl/źródło:WPTech

Zobacz także

Zobacz także