Zamknij

Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki – gdzie zrobimy zakupy w weekend?

Redakcja
09.03.2018 14:32
Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki
fot. Tomasz Kawka/EASTNEWS

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę 2018 weszła w życie wraz z początkiem marca. Już w najbliższą niedzielę (11 marca) nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Zakaz ten jednak nie będzie obowiązywał wszystkich obiektów handlowych. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w weekend? Sprawdź, które sklepy będą otwarte w niedzielę wolną od handlu.

Zakaz handlu w niedzielę stał się faktem. Zgodnie z zapisami w nowej ustawie jedynie pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu to dni handlowe. Pierwszy raz z nową sytuacją będziemy musieli zmierzyć się już za dwa dni, 11 marca. Kolejne ograniczenia wejdą w życie w 2019 roku - wtedy pracująca niedziela będzie tylko jedna. Z kolei w 2020 roku obowiązywać będzie całkowity zakaz handlu.

» Zakaz handlu w niedzielę 2018 - daty zamknięcia sklepów «

Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend?

Sejm zgodził się na wprowadzenie pewnych poprawek w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. W związku z tym część sklepów zakaz nie będzie obowiązywał. Warunkiem jest, by w miejscach tych rzeczywiście dominowały produkty charakterystyczne dla danego lokalu. Poniżej przedstawiamy obiekty handlowe, które będą funkcjonować w niedzielę:

- sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin,

- piekarnie,

- cukiernie i lodziarnie,

- stacje paliw płynnych,

- kwiaciarnie,

- handel kwiatami, wieńcami, wiązankami oraz zniczami przy cmentarzach,

- zakłady pogrzebowe,

- sklepy z pamiątkami,

- sklepy z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych,

- placówki pocztowe,

- sklepy na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych),

- w portal lotniczych,

- w strefach wolnocłowych,

- w środkach komunikacji miejskiej

- na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych,

- w placówkach prowadzących skup zboża, warzyw, owoców lub mleka surowego,

- w placówkach sprzedających części zamienne i maszyny rolnicze (od 1 czerwca do 30 września).

» Sklepy zamknięte w niedzielę 2018: kiedy? [LISTA 16.03.2018.] «

Zakaz handlu w niedzielę - jak przygotowały się supermarkety?

W związku z wprowadzeniem ustawy o zakazie handlu w niedzielę, część właścicieli supermarketów zdecydowała się zmienić godziny otwarcia swoich sklepów. Mowa tu m.in. o Biedronce, która w każdy piątek i sobotę będzie otwarta o godzinę dłużej. Auchan natomiast będzie otwarty w każdą sobotę już od godziny 7:00. Z kolei Lidl, podobnie jak Biedronka, zdecydował się wydłużyć godziny otwarcia sklepów - w piątki i soboty supermarket będzie czynny minimum do godziny 22:00. Dodatkowo wielu internautów zastanawia się, czy zmienią się godziny otwarcia sklepów Tesco. Jak informuje brytyjska sieć supermarketów i hipermarketów - "Utrzymujemy dotychczasowe godziny otwarcia sklepów w soboty i poniedziałki, za wyjątkiem sklepów otwartych 24h i sklepów działających do północy, które będziemy zamykać o godz. 23:00 w soboty i otwierać o godz. 6:00 w poniedziałki. Nasza usługa Ezakupy będzie nadal dostępna dla klientów, jednak nie będziemy mogli realizować dostaw w niedziele z zakazem handlu."

» Biedronka: godziny otwarcia sklepów od poniedziałku do niedzieli «

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę 2018 - co grozi za złamanie przepisów?

Handlowcy, którzy nie zastosują się do ustawy o zakazie handlu w niedzielę, muszą liczyć się z bolesnymi konsekwencjami. Za złamanie przepisów grozi grzywna w kwocie od 1 tys. do nawet 100 tys. zł. Przestrzegania prawa będą pilnować pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy, którzy zostali do tego specjalnie wyszkoleni. 

RadioZET.pl/JW