Zamknij

Zakopianka - korki: jak ominąć korki do Zakopanego i jak objechać zakopiankę? [MAPA, OBJAZDY]

Karolina Piotrowska
24.01.2020 11:40
Zakopianka - korki, objazd: jak ominąć korki do Zakopanego i jak objechać zakopiankę? [MAPA]
fot. Shutterstock

Kierowcy, którzy wybierają się do Zakopanego lub chcą wyjechać z miasta w stronę Krakowa, bardzo często szukają wskazówek, jak objechać zakopiankę i ominąć korki na trasie. W poniższym tekście zebraliśmy najważniejsze informacje o objazdach, mapy, korki, utrudnienia na zakopiance i inne.

Zakopianka - korki: jak ominąć korki do Zakopanego i jak objechać zakopiankę? Mapa, objazdy, korki i utrudnienia na zakopiance - poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla kierowców o tym, jak objechać zakopiankę i ominąć korki do Zakopanego, co warto wiedzieć o tej trasie i inne.

Jak ominąć korki do Zakopanego? Trasy, które warto znać

Jak objechać zakopiankę i jak ominąć korki do Zakopanego? [MAPA]

Droga z Krakowa do Zakopanego znana jest wśród kierowców jako trasa, na której zawsze można spodziewać się ogromnych korków. Największe tworzą się w sezonie urlopowym, przed weekendami, a szczególnie przedłużonymi, a także w czasie ferii lub większych wydarzeń organizowanych w Zakopanem.

Na trasie zakopianki korki tworzą się także m.in. w miejscowościach Szaflary, Biały Dunajec, Poronin oraz przy wjeździe do Zakopanego, gdzie często trzeba czekać najdłużej. Zdarzają się sytuacje, że przejazd na tej krótkiej trasie trwa nawet ponad 4 godziny, natomiast z Zakopanego do Krakowa nawet 6 godzin i więcej. Na tej drodze często zdarzają się wypadki, które jeszcze bardziej utrudniają przejazd.

Przypomnijmy, że zakopianka to popularna nazwa trasy z Krakowa do Zakopanego o długości 102 km. Prowadzi ona odcinkiem drogi krajowej nr 7 z Krakowa do Rabki-Zdroju, dalej drogą krajową nr 47.

Trasa jest dwujezdniowa na odcinku Kraków – Myślenice – Lubień (42 km) oraz na krótkich odcinkach w okolicach Chabówki (3,5 km) i Nowego Targu (3 km). Odcinek Myślenice – Lubień jest drogą ekspresową.

Ogromne utrudnienia przed PŚ w Zakopanem. Chcą zablokować drogę do miasta

Zakopianka - korki: jak uniknąć korków na zakopiance i jak je ominąć? [OBJAZDY]

Jednym ze sposobów, aby ominąć korki na zakopiance, jest wyjechanie na trasę po północy lub wcześnie rano, kiedy ruch na drodze jest jeszcze bardzo mały. Jeśli jednak planujemy podróż w godzinach popołudniowych, warto uzbroić się w cierpliwość. Istnieje kilka tras, którymi można objechać zakopiankę i ominąć największe korki.

Od 2011 na zakopiance funkcjonuje system monitorujący warunki na drodze. Aktualny czas przejazdu danego odcinka zakopianki można sprawdzić w Internecie, a także na tablicach umieszczonych wzdłuż drogi oraz 23 kanale CB.

Przed skrzyżowaniami z drogami stanowiącymi alternatywny dojazd do Zakopanego, umieszczono tablice wyświetlające czas dojazdu obiema trasami, dzięki czemu kierowca może podjąć decyzję o zmianie trasy na mniej obciążoną ruchem. Zakładane przez system trasy alternatywne, czyli objazdy zakopianki to:

  • droga wojewódzka nr 958 na odcinku Chabówka – Zakopane
  • droga krajowa nr 49 na odcinku Nowy Targ – Bukowina Tatrzańska, następnie droga wojewódzka nr 960 do Olszówki, skąd dojazd do Zakopanego możliwy jest na dwa sposoby:
    • droga wojewódzka nr 961 do Poronina z powrotem na Zakopiankę, lub
    • dalej drogą wojewódzką nr 960 w kierunku Łysej Polany i dojazd do Zakopanego Drogą Oswalda Balzera

Zobacz także

RadioZET.pl/KP