Zamknij

Żałoba narodowa - co oznacza, od kiedy i do kiedy trwa, czy otwarte sklepy?

Redakcja
15.02.2019 09:17
Żałoba narodowa - co oznacza, ile trwa, czy otwarte sklepy?
fot. PIXABAY

Żałoba narodowa po śmierci Olszewskiego ma potrwać niecałe dwie doby. Obowiązywać będzie od północny z czwartku na piątek, do soboty do godziny 19:00, kiedy to odbędzie się pogrzeb byłego premiera. Co oznacza żałoba narodowa? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej. 

Żałoba narodowa po śmierci Olszewskiego - co oznacza? Ile będzie trwała? Czy otwarte będą sklepy? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje związane z żałobą narodową w Polsce.

Żałoba narodowa w Polsce - od kiedy i do kiedy, co oznacza?

Po śmieci byłego premiera Jana Olszewskiego, prezydent RP Andrzej Duda ogłosił, że zostanie wprowadzona żałoba narodowa. Obowiązywać będzie od północny z czwartku na piątek, do soboty do godziny 19:00, kiedy to odbędzie się pogrzeb byłego premiera.

» Nieoficjalnie: żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego potrwa ponad dwie doby «

Przypominamy, że Jan Olszewski zmarł w piątek, 8 lutego 2019. W sierpniu skończyłby 89 lat. Jak poinformowała jego żona Marta Olszewska kilka dni wcześniej zemdlał w domu i trafił do szpitala. Od kilku lat miał poważne problemy ze zdrowiem. Jan Olszewski był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL oraz doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

» Nie żyje Jan Olszewski. Były premier miał 89 lat «

Żałoba narodowa w Polsce ogłaszana jest przez władze państwowe w związku ze śmiercią wybitnej osoby, na skutek tragicznych wydarzeń bądź jako rodzaj hołdu dla ofiar katastrofy. Ostatni raz żałoba narodowa wprowadzona została w styczniu 2019 roku po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Żałoba narodowa - sklepy, program telewizyjny. Co się zmieni?

Sklepy w żałobę narodową będą otwarte. Zarówno supermarkety, jak i galerie handlowe czynne będą w regularnych godzinach. Na czas trwania żałoby narodowej odwołana zostanie większość imprez masowych m.in. wydarzenia sportowe czy koncerty.

W dzień żałoby narodowej wiele stacji TV zmieni też program telewizyjny. W żałobę narodową nie będą emitowane programy rozrywkowe ani komedie. W tym czasie wiele stacji posłuży się też czarnym logiem lub czarną wstążką, która widoczna będzie u góry ekranu. Także w internecie na wielu stronach będzie można znaleźć czarny logotyp.

Dzień żałoby narodowej w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy.

RadioZET.pl/JW