Zamknij

Zamiana Z na Y na klawiaturze - SKRÓT: jak zamienić i przestawić klawiaturę z Y na Z?

09.12.2020 11:00
Zamiana Z na Y na klawiaturze - SKRÓT: jak zamienić i przestawić klawiaturę z Y na Z?
fot. Shutterstock

Większość osób, które korzystają na co dzień z komputera, wiele razy mogło spotkać się ze znanym problemem - zamiana Z na Y na klawiaturze. Skrót, jak zamienić i przestawić z Y na Z z powrotem i informacje, czym różnią się ustawienia QWERTY i QWERTZ.

Zamiana Z na Y na klawiaturze - SKRÓT: jak zamienić i przestawić klawiaturę z Y na Z? Poniżej zebraliśmy sposoby na to, aby z powrotem zamienić Y na Z na klawiaturze, skrót, który należy wykorzystać, aby przestawić klawiaturę z QWERTZ na QWERTY i inne informacje.

Zamiana Z na Y na klawiaturze - SKRÓT: jak zamienić Y na Z?

W trakcie pisania dłuższych tekstów na komputerze, a także podczas rozmowy ze znajomymi na czacie może zdarzyć się sytuacja, w której na klawiaturze zamienia się Z na Y. Jest to dość kłopotliwe, a szczególnie dla Polaków, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do tak zwanego układu QWERTY. Jest to symboliczna nazwa układu liter do alfabetu łacińskiego na klawiaturze komputera. Została ona zaczerpnięta od pierwszych sześciu liter w szeregu pod rzędem cyfr, patrząc od lewej.

Jeśli przez przypadek w trakcie pisania na klawiaturze jednocześnie wciśniemy klawisze SHIFT i CTRL, QWERTY zamieni się na QWERTZ, a w związku z tym na klawiaturze Z zamieni się na Y i odwrotnie. W takiej sytuacji wiele osób szuka w internecie informacji, jak zamienić Y na Z, skrót na klawiaturze, który pomoże rozwiązać ten problem lub po prostu "jak przestawić klawiaturę Y na Z".

W takiej sytuacji najczęściej wystarczy ponownie wcisnąć jednocześnie klawisze na klawiaturze SHIFT i CTRL. Po użyciu tego skrótu, Z na Y na klawiaturze powinny ponownie się zamienić.

Jak przestawić klawiaturę z Y na Z? [ROZWIĄZANIE]

Może jednak zdarzyć się, że użycie tej kombinacji klawiszy nie pomoże. Co zrobić w takiej sytuacji i jak zamienić Y na Z na klawiaturze i odwrotnie? Istnieją jeszcze inne sposoby, aby przestawić Y na Z i przywrócić klawiaturę QWERTY. W tym celu należy na pasku zadań nacisnąć przycisk klawiatury, który znajduje się po prawej stronie, a następnie wybrać odpowiedni język - polski (programisty).

Jeśli na pasku zadań nie możemy odnaleźć ikony klawiatury, wówczas można otworzyć panel sterowania z menu START, a następnie wybrać Region i język i dalej Klawiatury i języki. Należy nacisnąć przycisk Zmień klawiatury..., po czym otworzy nam się nowe okno Usługi tekstowe i języki. Z rozwijanego menu należy wybrać język polski (programisty).

QWERTZ to symboliczna nazwa układu liter na klawiaturze alfabetu rozszerzonego maszyny do pisania i komputera, wzięta od pierwszych sześciu liter pod rzędem cyfr, patrząc od lewej. Jest to układ używany w większości krajów Europy Środkowej, w tym również w Polsce jako klawiatura maszynistki.

RadioZET.pl/KP