Zamknij

Zamknięte granice Polski 2020 - które przejścia są otwarte i jak wjechać do kraju? [LISTA]

Karolina Piotrowska
17.03.2020 11:37
Zamknięte granice Polski 2020 - które przejścia są otwarte i jak wjechać do kraju? [LISTA]
fot. Lukasz Solski/East News

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce zostały wprowadzone liczne zmiany dotyczące przekraczania granic. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat, m.in. które przejścia są otwarte, dla kogo zostały zamknięte granice Polski i jak w tym momencie można wjechać do kraju.

Zamknięte granice Polski 2020 - które przejścia są otwarte i jak wjechać do kraju? Lista przejść granicznych, które są otwarte, środki transportu, którymi można je przekroczyć i inne informacje - poniżej zebraliśmy najważniejsze szczegóły dotyczące przekraczania granicy Polski w najbliższych dniach.

Zamknięte granice Polski 2020 - jak można wjechać do kraju i jakie są ograniczenia?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce zostały wprowadzone liczne zmiany dotyczące przekraczania granic. Obywatele będą mogli wrócić do Polski tylko transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy zostanie skierowany na obowiązkową czternastodniową kwarantannę pod karą grzywny.

Od niedzieli 15 marca wprowadzone zostają dodatkowe kontrole graniczne, a granicę lądową będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych punktach. W pozostałych miejscach przejścia graniczne będą nieprzejezdne. Dodatkowo zawieszone zostały międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze. Do Polski będzie można wrócić jedynie zaplanowanymi połączeniami czarterowymi lub po zgłoszeniu chęci powrotu przez połączenia specjalne w ramach operacji #LOTdoDomu. 

Otwarte przejścia graniczne - LISTA: jak wrócić do Polski? [ZAMKNIĘTE GRANICE POLSKI 2020]

Poniżej zamieszczamy szczegółową listę otwartych przejść granicznych, którymi można wjechać do Polski. Tymczasowa kontrola graniczna będzie prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od niedzieli, 15 marca do wtorku, 24 marca 2020 roku.

Zamknięte granice - do kiedy i kiedy znów będzie można podróżować?

Jak informuje MSWiA dostępnych będzie łącznie 37 lądowych miejsc wyznaczonych do przekraczania granicy z Polską, jednak część z nich dotyczy tylko kolejowego ruchu towarowego lub są dostępne tylko dla pieszych.

Odcinek granicy państwowej z Republiką Federalną Niemiec

 • piesze przejścia graniczne:
  1. Gubin – Guben
  2. Słubice – Frankfurt nad Odrą
  3. Kostrzyn nad Odrą – Kietz
 • drogowe przejścia graniczne:
  1. Jędrzychowice
  2. Olszyna – Forst
  3. Świecko – Frankfurt
  4. Krajnik Dolny – Schwedt
  5. Kołbaskowo – Pomellen
  6. Świnoujście – Garz

Odcinek granicy państwowej z Republiką Czeską

 • piesze przejścia graniczne:
  1. Most Przyjaźni - Cieszyn - Český Tešín
 • drogowe przejścia graniczne:
  1. Cieszyn – Chotĕbuz
  2. Gorzyczki
  3. Nowe Chałupki
  4. Trzebina
  5. Kudowa – Słone
  6. Jakuszyce

Odcinek granicy państwowej z Republiką Litewską

 • drogowe przejścia graniczne:
  1. Budzisko

Odcinek granicy państwowej z Republiką Słowacką

 • drogowe przejścia graniczne:
  1. Barwinek
  2. Chyżne

Miejsca, w których można przekroczyć granice zewnętrzne unii to: Bezledy - Bagrationowsk, Grzechotki - Mamonowo II, Kuźnica Białostocka - Bruzgi, Bobrowniki - Bierestowica, Kukuryki - Kozłowiczy, Terespol - Brześć, Dorohusk - Jagodzin, Hrebenne - Rawa Ruska, Korczowa - Krakowiec.

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

RadioZET.pl/KP