Zamknij

Mars zbliży się do Ziemi - kiedy, o której i jak obserwować to zjawisko?

Redakcja
01.08.2018 15:04
Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy, o której i jak obserwować?
fot. PIXABAY

Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 będziemy mogli obserwować już w lipcu. Pod koniec miesiąca Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat i tym samym stanie się najjaśniejszym punktem na niebie. Kiedy, o której godzinie i jak obserwować? Sprawdzamy datę i godzinę tego zjawiska.

Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018: GODZINA. Kiedy, o której i jak obserwować? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań.

» Zaćmienie Księżyca 2018 online na żywo - transmisja 27.07. Gdzie oglądać?

Mars zbliży się do Ziemi 2018 - kiedy i o której obserwować? [DATA, GODZINA]

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników astronomii. Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 będziemy mogli obserwować już w lipcu. Pod koniec miesiąca Mars znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat i tym samym stanie się najjaśniejszym punktem na niebie. Już teraz Mars znajduje się bardzo blisko nas, jednak to właśnie w lipcu będzie zlokalizowany najbliżej Ziemi od kilkunastu lat.

Kiedy? Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 nastąpi ostatniego dnia lipca. To właśnie w ten dzień Czerwona Planeta znajdzie się w odległości zaledwie 57,6 miliona kilometrów od nas. Mars najjaśniejszym punktem na niebie będzie jednak kilka dni wcześniej, a dokładniej 27 lipca (piątek) i to właśnie wtedy najlepiej obserwować to zjawisko. Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 będzie można oglądać przez całą noc.

» Perseidy 2018 - maksimum: kiedy i o której oglądać spadające gwiazdy?

Dodatkowo tego samego dnia odbędzie się Zaćmienie Księżyca 2018. Będzie to najdłuższe zaćmienie od 100 lat, które będzie trwać 1 godzinę, 42 minuty i 57 sekund. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22:22, ale obserwację można zacząć już od 21:30 - wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko to będzie można oglądać gołym okiem.

» Zaćmienie Księżyca - kiedy i jak oglądać najdłuższe od 100 lat zaćmienie?

Jak obserwować zbliżenie Marsa do Ziemi 2018?

Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 nastąpi dzięki wielkiej opozycji Czerwonej Planety, co oznacza, że Mars znajdzie się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. To właśnie 27 lipca Mars będzie dobrze oświetlony i doskonale widoczny nawet gołym okiem. Można także obserwować to zjawisko przez teleskop, co łatwiej pozwoli zobaczyć więcej szczegółów.

» Zaćmienie Księżyca i zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy? [GODZINA] «

Po lipcowej obserwacji zjawiska, na kolejne, miłośnicy astronomii, będą musieli czekać aż do 2035 roku. Wtedy też Mars znajdzie się jeszcze bliżej Ziemi - w odległości około 57 milionów kilometrów.

RadioZET.pl/JW