Zamknij

Zerowy PIT dla młodych - na czym polega, kiedy i dla kogo ulga? [ZASADY]

Jolanta Waligóra
26.06.2019 10:28
Zerowy PIT dla młodych - na czym polega, kiedy i dla kogo ulga? [ZASADY]
fot. PIXABAY

Zerowy PIT dla młodych - projekt ustawy przyjęty został przez Radę Ministrów. Zwolnienie z podatku PIT ma dotyczyć wszystkich pracowników do 26. roku życia po spełnieniu określonych warunków. Z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych osób. Kiedy zerowy PIT dla młodych i na czym polega? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Zerowy PIT dla młodych - ile? Na czym polega? Od kiedy ustawa wchodzi w życie? O co w niej chodzi? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy zasady zerowego PIT-u dla młodych.

Ulga dla młodych 2020 - jak obliczyć i ile wynosi? Zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia

Zerowy PIT dla młodych - na czym polega i dla kogo ulga? [ZASADY]

Po przyjęciu projektu ustawy przez Radę Ministrów, wiele osób zaczęło szukać w sieci informacji na temat tego, na czym polega zerowy PIT dla młodych. Jest to noga ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych dla wszystkich osób do 26. roku życia po spełnieniu określonych warunków. Z zerowego PIT-u dla młodych skorzystają ci pracownicy, których przychody z umowy o pracę oraz z umów zlecenia nie przekroczą 85 528 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że z ulgi podatkowej nie skorzystają osoby, które zatrudnione są na umowę o dzieło. 

Zagłosuj

Uważasz, że zerowy PIT dla młodych to dobry pomysł?

Liczba głosów:

PIT zero dla młodych. Rząd przyjął projekt ustawy 

Zerowy PIT dla młodych obowiązywać będzie niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeżeli pracownik zarabia więcej, to dopiero nadwyżka (ponad wspomnianą wcześniej kwotę, czyli 85 528 zł) będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Wiele osób zastanawia się także, ile z zerowego PIT-u dla młodych można zyskać. Ministerstwo Finansów przygotowało specjalną tabelkę, którą zamieszczamy poniżej.

zysk
fot. https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych

Kiedy zerowy PIT dla młodych?

Zerowy PIT dla młodych wejdzie w życie 1 sierpnia 2019 roku. Oznacza to, że ulgi podatkowe będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego właśnie dnia.

Zerowy PIT dla młodych? Schetyna: w budżecie nie ma pieniędzy

W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika) - czytamy na stronie gov.pl.

RadioZET.pl/gov.pl/JW