Zamknij

Zerowy PIT: od kiedy będzie obowiązywał i dla kogo jest?

Paweł Żurek
25.07.2019 14:03
Zerowy PIT: od kiedy będzie obowiązywał i dla kogo jest? [ILE ZYSKAMY, PIT DLA MŁODYCH]
fot. Piotr Molecki/East News

Zerowy PIT, czyli tzw. PIT dla młodych, będzie obowiązywał od 1 sierpnia tego roku. Ustawę, która gwarantuje młodym osobom zwolnienie z podatku, podpisał prezydent Andrzej Duda. Sprawdzamy, od kiedy będzie obowiązywał Zerowy PIT, dla kogo jest PIT dla młodych, a także ile zyskamy dzięki tej ustawie. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zerowym podatku PIT dla Polaków do 26 roku życia, czyli tzw. PIT-u dla młodych. Sprawdzamy:

  •  Od kiedy będzie obowiązywał Zerowy PIT?
  •  Dla kogo będzie Zerowy PIT?
  •  Ile otrzymamy na Zerowy PIT? Ile zyskamy na rękę dzięki PIT-owi dla młodych? 

>> Zerowy PIT: wzór oświadczenia, wniosek. Jak wygląda, gdzie składać? [PIT DLA MŁODYCH]

>> Empatia 500 plus na pierwsze dziecko: instrukcja, logowanie, wnioski [emp@tia] 

Zerowy PIT: od kiedy będzie obowiązywał?

Przepisy o uldze, czyli tzw. Zerowym PIT wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i będą mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 r.

Od kiedy dokładnie będzie obowiązywał Zerowy PIT?

- W 2019 r. płatnik nie będzie mieć obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT (od sierpnia do grudnia), jeżeli młody podatnik złoży mu oświadczenie, że jego dochody w całości korzystają ze zwolnienia od PIT. Podatnicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia, zwrot podatku z tytułu ulgi otrzymają w zeznaniu rocznym za 2019 r. Do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana już przy obliczaniu zaliczek na podatek (bez konieczności składania oświadczenia przez podatnika) - czytamy na rządowym portalu gov.pl

>> Jak złożyć wniosek 500+ przez bank: Santander, ING, Pekao SA, PKO BP i inne?

Zerowy PIT: dla kogo?

Zerowy PIT jest dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i osiągają przychody z pracy (czyli z umowy o pracę, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą.

Jak szacował rząd, z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych pracowników.

>> Wniosek o 500 plus do pobrania i do wydruku. Skąd pobrać? Od kiedy i do kiedy składać? [2019]

Zerowy PIT ile na rękę? Ile zyskamy? [PIT DLA MŁODYCH]

Jak wylicza portal rządowy gov.pl, po odliczeniu PIT-u z minimalnej pensji na umowie o pracę, miesięcznie na konto dostaniemy na rękę nawet 133 złote więcej niż przed wprowadzeniem ustawy.

W przypadku przeciętnego wynagrodzenia prognozowanego na 2019 rok, za sprawą PIT dla młodych na nasze konto ma wpłynąć 355 zł więcej (4261 zł rocznie).

Najwięcej, można zyskać do 564 zł miesięcznie.

Informacje o dotacji 500 plus znajdziecie tutaj - LINK

RadioZET.pl/gov.pl/PZ