Zamknij

Zielone Świątki 2018: kiedy wolne od pracy?

Redakcja
17.05.2018 09:20
Zielone Świątki 2018 kiedy data
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Zielone Świątki, czyli w kościele katolickim inaczej dzień Zesłania Ducha Świętego, obchodzimy zwykle w maju lub w czerwcu. Data Zielonych Świątków jest więc zmienna. Kiedy obchodzimy je w 2018 roku, co dokładnie to święto oznacza i czy jest wolne od pracy?

Tradycja Zielonych Świątków przez wielu badaczy wiązana jest z przedchrześcijańskimi – pogańskimi – obchodami święta wiosny, wywodzącego się z jeszcze wcześniejszego święta płodności - Stado. W Niemczech Zielone Świątki określane są mianem Pfingsten. W Polsce ich obchody mają charakter komercyjny - niekiedy odbywają się różne wydarzenia kulturalne czy koncerty.

Zielone Świątki 2018 - kiedy wypadają?

Data Zielonych Świątków zależna jest od tego, kiedy przypada Wielkanoc. W 2017 święto przypadało w niedzielę 4 czerwca i podobnie jest i w tym roku, jednak dzień ten wypada w maju - dokładnie 20.05.

Zdaniem wielu badaczy, obchody święta odwoływały się dawniej do rytmu przyrody. Te przedchrześcijańskie praktyki zapewnić miały obfite plony i dobre przychylność natury w okresie wegetacji roślin. Wśród wielu obyczajów było m.in. przyozdabianie domostw zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami, co miało zapewnić urodzaj

Jak dziś obchodzimy Zielone Świątki?

Jeszcze w kilkadziesiąt lat temu obchody Zielonych Świątków trwały aż trzy dni. Odbywały się huczne zabawy, palono ogniska, były tańce i muzyka. Dziś święto to, choć jest jednym z ważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, poza świątyniami obchodzone jest raczej symbolicznie. Wśród zwyczajów, które są praktykowane, głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach, pozostało m.in. dekorowanie domów, gospodarstw czy okolicznych kościołów brzozowymi gałązkami. Przy kościołach odbywają się odpusty.

Zielone Świątki 2018 wolne od pracy?

Zesłanie Ducha Świętego jest zarówno świętem religijnym, jak i państwowym. Przepisy stanowią, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia - 20 maja - m.in. nie zrobimy zakupów w żadnym z centrów handlowych, ani w marketach i punktach dużych sieci handlowych. Sklepy, takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Real, Tesco czy Carrefour, będą tego dnia zamknięte. W razie konieczności pamiętajmy, że zakupy zrobimy w mniejszych sklepach - takich, w których za ladą staną ich właściciele.

Zielone Świątki zbiegają się ponadto z niedzielą wolną od handlu.

RadioZET.pl/SA

Zielone Świątki 2018 data; Zielone Świątki 2018 kiedy; Zielone Świątki 2018 wolne