Zamknij

Zielone Świątki 2019 - dzień wolny od pracy czy nie, kiedy wypada i co to za święto?

Karolina Piotrowska
03.06.2019 12:29
Zielone Świątki 2019 - dzień wolny od pracy czy nie, kiedy wypada i co to za święto?
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Zielone Świątki to w kościele katolickim inaczej Dzień Zesłania Ducha Świętego. Zwykle to święto obchodzone jest w maju lub w czerwcu, a data jest zmienna i co roku wypada innego dnia. Sprawdzamy, kiedy obchodzimy Zielone Świątki w 2019 roku, czy jest wolne od pracy oraz co dokładnie oznacza to święto.

Kiedy wypadają Zielone Świątki? Dzień wolny od pracy czy jednak nie? Co dokładnie oznacza i symbolizuje oraz do czego nawiązuje to święto? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat Dnia Zesłania Ducha Świętego, czyli kościelnego święta.

Zielone Świątki 2019 - kiedy wypadają? [DATA]

Data Zielonych Świątków zależna jest od tego, kiedy przypada Wielkanoc. W 2018 święto przypadało w niedzielę, 20 maja, a w tym roku dzień ten wypada na początku czerwca - dokładnie 09.06.

Zdaniem wielu badaczy, obchody święta odwoływały się dawniej do rytmu przyrody. Te przedchrześcijańskie praktyki zapewnić miały obfite plony i dobre przychylność natury w okresie wegetacji roślin. Wśród wielu obyczajów było m.in. przyozdabianie domostw zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami, co miało zapewnić urodzaj

Zielone Świątki 2019 - dzień wolny od pracy czy jednak nie?

Zesłanie Ducha Świętego jest zarówno świętem religijnym, jak i państwowym. Przepisy stanowią, że Zielone Świątki to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia - 9 czerwca - m.in. nie zrobimy zakupów w żadnym z centrów handlowych, w marketach i punktach dużych sieci handlowych.

Zielone Świątki 2019 zbiegają się ponadto z niedzielą wolną od handlu.  Sklepy, takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Real, Tesco czy Carrefour, będą tego dnia zamknięte. W razie konieczności pamiętajmy, że zakupy zrobimy w mniejszych sklepach - takich, w których za ladą staną ich właściciele.

Jak dziś obchodzimy Zielone Świątki?

Jeszcze w kilkadziesiąt lat temu obchody Zielonych Świątków trwały aż trzy dni. Odbywały się huczne zabawy, palono ogniska, były tańce i muzyka. Dziś święto to, choć jest jednym z ważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, poza świątyniami obchodzone jest raczej symbolicznie. Wśród zwyczajów, które są praktykowane głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach pozostało m.in. dekorowanie domów, gospodarstw czy okolicznych kościołów brzozowymi gałązkami. Przy kościołach odbywają się odpusty.

Tradycja Zielonych Świątków przez wielu badaczy wiązana jest z przedchrześcijańskimi – pogańskimi – obchodami święta wiosny, wywodzącego się z jeszcze wcześniejszego święta płodności - Stado. W Niemczech Zielone Świątki określane są mianem Pfingsten. W Polsce ich obchody mają charakter komercyjny - niekiedy odbywają się różne wydarzenia kulturalne czy koncerty.

RadioZET.pl/KP