Zamknij

Zielone Świątki 2020 - kiedy jest święto Zesłania Ducha Świętego i jak się je obchodzi?

Jolanta Waligóra
27.04.2020 14:09
Zielone Świątki 2020 - kiedy jest święto Zesłania Ducha Świętego i jak się je obchodzi?
fot. PIXABAY

Zielone Świątki to ludowa nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Zawsze obchodzone są w maju albo w czerwcu - data jest zmienna i co roku święto to wypada innego dnia. Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy są Zielone Świątki w 2020 i jak się obchodzi to święto, można znaleźć poniżej.

Zielone Świątki 2020 - DATA: kiedy jest święto Zesłania Ducha Świętego? Jaka jest jego historia? Jak się je obchodzi? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko, co warto wiedzieć o Zielonych Świątkach.

Kiedy są Zielone Świątki 2020? [DATA]

Data Zielonych Świątków jest zmienna i święto to rokrocznie może wypadać w różnych terminach, ale zawsze w maju albo w czerwcu (wszystko zależy od daty Wielkanocy, ponieważ święto Zesłania Ducha Świętego wypada zawsze 49 dni po świętach wielkanocnych). W związku z tym zawsze pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy są Zielone Świątki. W 2020 roku przypadną one na niedzielę, 31 maja. 

Zielone Świątki to dzień ustawowo wolny. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą wszystkie urzędy, placówki pocztowe, supermarkety, galerie handlowe itd.

Zielona Świątki - jak się obchodzi święto Zesłania Ducha Świętego?

Zesłanie Ducha Świętego, według Dziejów Apostolskich, to wydarzenie, które miało miejsce w pierwsze po zmartwychwstaniu Jezusa święto Pięćdziesiątnicy. Na zebranych w wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty. Apostołowie zaczęli przemawiać w wielu językach oraz otrzymali inne dary duchowe - charyzmaty.

Ludową nazwą święta jakim jest Zesłanie Ducha Świętego, są Zielone Świątki. Historia Zielonych Świątków związana jest z pogańskimi obrzędami wiosennymi. Kiedyś z okazji tego święta stosowano magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, które odpowiedzialne są wiosną za proces wegetacji. Aby zapewnić więc obfite plony, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami czy kwiatami. Z kolei bydło przystrajano wieńcami i okadzano je dymem pochodzącym ze spalonych święconych ziół.

Dziś Zielone Świątki, choć są jednym z ważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, poza świątyniami obchodzone są raczej symbolicznie. Wśród zwyczajów, które są praktykowane głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach pozostało m.in. dekorowanie domów, gospodarstw czy okolicznych kościołów brzozowymi gałązkami. Przy kościołach odbywają się odpusty.

RadioZET.pl/JW