Zamknij

Zima 2017 - pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej zimy. Kiedy? [DATA]

Redakcja
13.11.2017 10:56
Pierwszy dzień zimy 2017: kiedy kalendarzowy i astronomiczny początek zimy
fot. pixabay.com/pl

Zima 2017 zbliża się wielkimi krokami i już niedługo może zaskoczyć nas swoim nagłym przybyciem. Pierwszy dzień kalendarzowej zimy i astronomiczny początek zimy - kiedy będzie?

Początek kalendarzowej i astronomicznej zimy, co roku cieszy się niesłabnącym zainteresowanie ze strony Polaków. Wielu z nas do dzisiaj mylą się te daty rozpoczęcia zimy!

Zima 2017 - kiedy astronomiczny początek zimy?

Rzadko wiadomo, kiedy można spodziewać się początku zimy. Prognozy pogody, zazwyczaj niedokładne, nie potrafią przewidzieć dokładnego nadejścia mrozów i opadów śniegu. My znamy zarówno datę astronomicznego początku zimy, jak i datę kalendarzowego nadejścia zimowych aury.

Astronomiczny początek zimy 2017 z pewnością nadejdzie 21 grudnia. Na ten dzień przypada przesilenie zimowe, które wiąże się z najmniejszą ilością słonecznych godzin w ciągu dnia. Potrwa on niecałe 8 godzin, a zachód słońca zastanie nas już o godzinie 15.42.

Pierwszy dzień kalendarzowej zimy 2017 [DATA]

Początek kalendarzowej zimy to data ruchoma. Pierwszy dzień zimy 2017 przypadać będzie na 22 grudnia, czyli na przedostatni piątek miesiąca. Synoptycy przewidują, że do tego czasu może już zacząć padać śnieg, a pierwsze mrozy dadzą nam się we znaki. Temperatura spadnie sporo poniżej zera, nie tylko w czasie nocy. Warto być więc przygotowanym, że kalendarzowa zima w tym roku okaże się mroźna i śnieżna.

Wraz z 22 grudnia, dzień zacznie stawać się coraz dłuższy, a proces ten będzie trwać aż do początku astronomicznej wiosny. Równonoc wiosenna nastąpi 20 marca 2018, czyli w przedostatni wtorek marca. Wraz z nadejściem tego dnia, będziemy mogli wyczekiwać coraz cieplejszej aury!

RadioZet.pl/JH