Zamknij

Zimna Zośka 2019: co to jest? Kiedy wypada? Prognoza pogody na Zimnych Ogrodników

Paweł Żurek
10.05.2019 15:59
Zimna Zośka 2019: co to jest? Kiedy wypada? Prognoza pogody na Zimnych Ogrodników
fot. pixabay.com

Zimna Zośka już niebawem: możemy się więc spodziewać spadku temperatur i nietypowej aury na dworze.  Mało kto jednak wie, dlaczego w dni nazywane właśnie Zimną Zośką, lub inaczej - Dniami Zimnych Ogrodników, nagle psuje się pogoda. Sprawdzamy co to jest Zimna Zośka, kiedy wypada i jaka będzie pogoda w trakcie tegorocznych "Ogrodników".

Zimna Zośka: co to jest, co oznacza? Kiedy wypada? Jaka będzie pogoda w trakcie tegorocznych dni Zimnych Ogrodników? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat zbliżających się dni.

>> Prognozę pogody na najbliższe dni można sprawdzić na stronie Radia ZET: link 

Zimna Zośka: co to jest? Co oznaczają dni?

Zimni ogrodnicy, inaczej nazywani zimną Zośką to zjawisko klimatyczne występujące w środkowej Europie. W dniach, w których występuje, nad Środkową i Wschodnią Europą (w tym nad Polską), następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Skutkiem tego jest napływ – wraz z niżem barycznym – zimnego powietrza z obszarów polarnych. To właśnie przez nie, w trakcie Zimnej Zośki jest odczuwalny wyraźny spadek temperatury, a nawet przymrozki.

>> Prognoza pogody na piątek. Burze i deszcz w całej Polsce

Kiedy wypada Zimna Zośka Kiedy jest, kiedy wypada?

Zimna Zośka wypada w Polsce co roku połowie maja. Jak wynika z analizy danych z lat 1881–1980, przeprowadzonej przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, ochłodzenia występują w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia, czyli Zimnej Zośki, występuje między 10. a 17. maja i wynosi aż 34%

>> Pogoda w maju oszalała. IMGW wydaje alerty: mróz i 15 cm śniegu

Zimna zośka: pogoda [PROGNOZA]

W trakcie tegorocznych Zimnych Ogrodników (inaczej: Zimnej Zośki) temperatura na początku wzrośnie do 20 stopni (12-13 maja). Wtedy też wystąpią burze i ulewy. Od 14 maja nastąpi ochłodzenie (16 stopni na Pomorzu, 18 w centrum). Niskie temperatury utrzymają się do 18 maja.

>> Niż Yukon przyniesie nad Polskę intensywne opady deszczu i burze

Życzenia na imieniny Zofii - piękne wierszyki imieninowe dla Zosi [15.05]

RadioZET.pl/pl