Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zmiana czasu na letni 2019 - czy będzie zmiana czasu z zimowego na letni?

30.03.2019 22:31

Czy będzie zmiana czasu na letni 2019? Do tej pory zegarki przestawialiśmy dwa razy w roku - jesienią na czas zimowy i wiosną na czas letni. Komisja Europejska pod koniec sierpnia 2018 roku ponownie pochyliła się nad tym tematem, dlatego wiele osób zastanawia się, czy w 2019 rok będziemy jeszcze przestawiać zegarki.

Zmiana czasu na letni 2019 - czy będzie zmiana czasu z zimowego na letni? fot. Shutterstock

Zmiana czasu na letni 2019 - czy będzie w tym roku zmiana czasu na letni z zimowego? Jeśli tak, to kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2019 roku? Sprawdzamy, jaka jest obecna sytuacja i czy będzie zmiana czasu z zimowego na letni.

» Zmiana czasu na letni 2019 - KIEDY i w którą stronę przestawiamy zegarki? [DATA]

Czy będzie zmiana czasu na letni w 2019 roku?

Obecnie większość obywateli Unii Europejskiej popiera zniesienie zmiany czas. Według nowego projektu Komisji Europejskiej po raz ostatni zegarki mieliśmy przestawiać w marcu 2019 roku. Jesienią zmiana czasu miała już nie obowiązywać.

Niestety, termin wejścia nowych regulacji w życie przełożono z 2019 roku na rok 2021. Oznacza to, że zarówno w marcu, jak i we wrześniu 2019 roku zmiana czasu nadal obowiązuje i będziemy musieli przestawić zegarki z czasu zimowego na letni i odwrotnie.

» Ze zmianą czasu nie pożegnamy się tak prędko. Komisja Europejska zmienia termin

Zagłosuj

Czy uważasz, że zniesienie zmiany czasu to dobry pomysł?

Zmiana czasu na letni 2019 z zimowego - kiedy przestawiamy zegarki?

Zwyczajowo zmiana czasu na letni z zimowego, czyli tak zwana "wiosenna zmiana czasu" odbywa się w marcu. Jest to określony termin, jednak bardzo często po prostu o nim zapominamy i nie wiemy, kiedy następuje zmiana czasu z zimowego na letni.

Zgodnie z zasadą zmiana czasu na letni w 2019 roku powinna nastąpić w czwartą niedzielę marca, czyli 24.03.2019 roku. Nazwa "wiosenna zmiana czasu" w marcu 2019 bierze się stąd, że następuje kilka dni po przyjściu astronomicznej i kalendarzowej wiosny. Dużo częściej mówimy jednak, że jest to po prostu zmiana czasu na letni z zimowego

Dzień Wagarowicza 2019 - kiedy jest, jakie zwyczaje i co robić w Dzień Wagarowicza?

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

RadioZET.pl/KP

Oceń
Tagi