Zamknij

Zmiana czasu na letni 2020 - w którą stronę przestawiamy zegarki i jak zmienić czas z zimowego?

Karolina Piotrowska
28.03.2020 12:46
Zmiana czasu na letni 2020 - w którą stronę przestawiamy zegarki i jak zmienić czas z zimowego?
fot. Shutterstock

Zmiana czasu na letni w 2020 roku nadal obowiązuje, choć już kilka lat temu pojawił się pomysł, aby znieść zmiany czasu w Polsce. Sprawdzamy, jak przestawić zegarki na czas letni i czy będziemy teraz spać godzinę krócej czy dłużej.

Zmiana czasu na letni 2020 - w którą stronę przestawiamy zegarki i jak zmienić czas z zimowego? Sprawdzamy najważniejsze informacje tuż przed kolejną zmianą czasu z zimowego na letni 2020, kiedy, jak i w którą stronę przestawić zegarki.

ZMIANA CZASU NA LETNI 2020 - w którą stronę przestawiamy zegarki?

W ostatni weekend marca zawsze wypada zmiana czasu z zimowego na letni. Zgodnie z tą zasadą zmiana czasu na letni 2020 nastąpi w nocy z soboty, 28 marca na niedzielę, 29 marca. Wiele osób zastanawia się jednak, w którą stronę przestawiamy zegarki, aby zmienić czas prawidłowo. Wskazówki przesuwamy wtedy w nocy z godziny 2.00 na 3.00, czyli "do przodu".

Zmiana czasu na letni - kiedy przestawiamy czas z zimowego na letni w 2020 roku?

Jak zmienić czas na letni z zimowego w 2020 roku?

Dodatkowo często problem sprawia to, czy powinniśmy przestawić zegarek do przodu czy do tyłu w trakcie zmiany czasu na letni 2020. Najczęściej nie musimy nic specjalnego robić, ponieważ w większości urządzeń elektronicznych godzina zmienia się automatycznie. Niestety jednak, na przykład w sprzętach domowych typu kuchenka czy też w zegarkach analogowych musimy to zrobić samodzielnie.

Zmiana czasu - kiedy będzie ostatni raz zmiana czasu w Polsce? [DATA, TERMIN]

Tym razem, czyli podczas zmiany czasu na letni 2020 trzeba będzie przesunąć wskazówki zegara "do przodu", czyli z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że przez kolejne miesiące będziemy spać o godzinę krócej.

Zagłosuj

Czy uważasz, że zmiana czasu w Polsce powinna zostać zniesiona?

Liczba głosów:

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).
Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września. Obecnie zmiana czasu z zimowego na letni wypada zwyczajowo pod koniec marca.

RadioZET.pl/KP