Zamknij

Zmiana czasu na zimowy 2018 - kiedy przestawiamy zegarki i w którą stronę? [DATA]

Redakcja
26.10.2018 15:10
Zmiana czasu na zimowy 2018 - kiedy przestawiamy zegarki i w którą stronę? [DATA]
fot. Shutterstock

Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku - kiedy i jak przestawić zegarki z czasu letniego? Choć niedawno pojawił się pomysł zlikwidowania zmian czasu, w tym roku na pewno będziemy musieli jeszcze przestawić godzinę i przyzwyczaić się do nowego zimowego czasu. Sprawdzamy, kiedy dokładnie przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy i czy będziemy teraz spać godzinę krócej czy dłużej.

Zmiana czasu na zimowy: DATA. Kiedy, jak i w którą stronę przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy? Godzinę do tyły czy do przodu? Sprawdzamy, czy przez najbliższe miesiące będziemy spać godzinę dłużej czy godzinę krócej z powodu zmiany czasu na zimowy w 2018 roku.

Zmiana czasu 2018 na zimowy: DATA. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego?

Data zmiany czasu na zimowy w Polsce co roku jest dla wielu Polaków bardzo kłopotliwa i wciąż zadajemy te same pytania: kiedy jest zmiana czasu i jak przestawić zegarki na czas zimowy? Według zasady zmiana czasu na zimowy w 2018 roku nastąpi w nocy z 27 na 28 października.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie).

Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września. Obecnie zmiana czasu z letniego na zimowy wypada zwyczajowo pod koniec października.

» Czy będzie zmiana czasu w Polsce 2018 na zimowy? Jest przełomowe orzeczenie KE

Zmiana czasu na zimowy - jak i w którą stronę przestawić zegarek?

Przestawić zegarek do przodu czy do tyłu? Ten problem pojawia się zawsze, gdy przychodzi moment zmiany czasu z letniego na zimowy 2018 lub odwrotnie. Choć wiele osób posiłkuje się urządzeniami elektronicznymi, w których godzina zmienia się automatycznie, to jednak ci, którzy są fanami analogów, muszą to zrobić we właściwy sposób.

Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że przez najbliższe miesiące będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu 2018 - kiedy ostatni raz?

Przypominamy także, że być może zmiana czasu z letniego na zimowy w 2018 roku będzie ostatnią zmianą czasu. Wszystko to za sprawą obrad Komisji Europejskiej, która na posiedzeniu 31 sierpnia 2018 orzekła, że należy zakończyć z przestarzałym procederem. Ponad 80 procent osób, który wzięły udział w ankiecie na temat zmian czasu, wykazało się za ich zniesieniem. 

Zagłosuj

Czy uważasz, że zmiany czasu w ciągu roku powinny zostać zlikwidowane?

Liczba głosów:

» Pogoda na jesień 2018 - październik, listopad: jaka będzie jesień w tym roku?

»  Zmiana czasu na zimowy 2018 - o której godzinie przestawiamy zegarki? «

RadioZET.pl/KP