Zamknij

Znaleziono najstarszy na świecie wrak antycznego statku. Zatonął 2400 lat temu!

Redakcja
29.10.2018 16:44
Znaleziono najstarszy na świecie wrak antycznego statku. Zatonął 2400 lat temu!
fot. YouTube

Wrak drewnianego statku z czasów starożytnej Grecji obwołano już "statkiem Odyseusza". Zachował się w stanie niemal idealnym! Badacze znaleźli go u wybrzeży Bułgarii na dnie Morza Czarnego.

Najstarszy zachowany wrak antycznego światku na świecie

Nie ujrzy już niestety światła dziennego. Choć wrak statku zachował się w stanie niemal idealnym, archeolodzy obawiają się jego zniszczenia przy próbach wydobycia go na powierzchnię. Wrak znaleziono u wybrzeży Bułgarii, na dnie wód Morza Czarnego. Badacze mieli go na oku już od 3 lat. W tym czasie udawało się odkryć coraz więcej tajemnic statku, który ma być bliźniaczo podobny do tego, którym miał płynąć legendarny król greckiej Itaki - Odyseusz. W 2017 roku na powierzchnię wydobyto jedynie niewielki kawałek statku, aby potwierdzić wiek wraku. Trzeba przyznać, data robi wrażenie - według wyników ekspertyzy statek musiał zatonąć ponad 2400 lat temu!

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Znaleziono wrak statku sprzed 2400 lat

Jakim cudem wrak zachował się w tak dobrym stanie? Otóż tonął tak długo, aż trafił w rejon wód tak głębokich, że przestało do niego docierać powietrze. To właśnie na tej głębokości przeróżne obiekty mogą pozostawiać w niemal nienaruszonym stanie przez nawet tysiące lat! Choć płynący statkiem marynarze nie mieli więc szczęścia, dzięki znalezisku badacze mają nadzieję rozwikłać wiele historycznych zagadek, dotyczących projektowania statków i tras handlowych z tamtej epoki.

To nie jedyny wrak, namierzony przez zespół badaczy z Black Sea Maritime Archaeology Project. Udało im się odnaleźć jeszcze 60 innych zatopionych statków, w tym jeden pochodzący prawdopodobnie z XVII wieku. Efekty kolejnych poszukiwań a także badań już odnalezionych statków już niedługo będzie można podziwiać, oglądając przygotowywany przez naukowców dokument na ich temat. Kogo ciekawią meandry starożytnej historii, ten będzie zachwycony!

RadioZET.pl/źródło:TheGuarduan,Motherboard/AG

Zobacz także

Zobacz także