Zamknij

Zofia Czerwińska nie żyje. Kim była legendarna aktorka i dlaczego zmarła? [WIEK, PRZYCZYNA ŚMIERCI]

Paweł Żurek
13.03.2019 14:20
Zofia Czerwińska nie żyje. Kim była legendarna aktorka i dlaczego zmarła? [WIEK, PRZYCZYNA ŚMIERCI]
fot. Andrzej Lnage/East News

Zofia Czerwińska nie żyje - taką informację podał 13.03.2019 dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Czerwińska to jedna z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia: ma na koncie role w serialu "Alternatywy 4" i "Czterdziestolatku", a także w licznych produkcjach takich jak "Miś", "Rejs", czy "Och Karol". W artykule przedstawiamy sylwetkę aktorki. Kim była Zofia Czerwińska? 

Kim była Zofia Czerwińska? W jakich filmach i serialach grała? Jakie role Zofii Czerwińskiej zostaną szczególnie zapamiętane? Przypominamy najbardziej potrzebne informacje i osiągnięcia Zofii Czerwińskiej. Sprawdźcie, co wiadomo o wybitnej aktorce.

Kim była Zofia Czerwińska?

Zofia Czerwińska była aktorką telewizyjną, filmową i teatralną. Miała na koncie ponad 150 ról w przeróżnych produkcjach. Zofia Czerwińska zostanie zapamiętana m.in. z kreacji w filmach „Nie lubię poniedziałku”, "Eroika", "Dwa żebra Adama", "Och Karol", "Pianista" Romana Polańskiego, a także produkcjach Stanisława Barei "Miś", "Rejs" czy "Poszukiwany poszukiwana".

>> Zofia Czerwińska nie żyje. Polska aktorka zmarła w wieku 85 lat

Dlaczego zmarła Zofia Czerwińska? 

Zofia Czerwińska zmarła w wieku 86 lat.  Póki co nie wiemy jaka była przyczyna jej śmierci. 

Zofia Czerwińska: ile miała lat? Wiek, życiorys

Zofia Czerwińska urodziła się 19 marca 1933 roku. Była absolwentką Wydziału Aktorski PWST w Krakowie. Zofia Czerwińska zadebiutowała w filmie "Pokolenie" Andrzeja Wajdy. Łącznie, artystka wystąpiła w ponad 150 produkcjach. 

Zofia Czerwińska wielokrotnie grała m.in. w Teatrze Telewizji. Miała na koncie ponad 40 ról. Czerwińska była też związana z kilkoma innymi teatrami: Teatrem Polskim w Bielsku-Białej , Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, czy Stołeczną Estradą.

Osiągnięcia sceniczne Czerwińskiej nie pozostały niezauważone: aktorka była laureatką Kryształowego Granata dla najlepszej aktorki komediowej na VII Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu, a także otrzymała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

RadioZET.pl/PAP/PZ