Zamknij

Żółta kartka i czerwona kartka w piłce nożnej - co oznaczają? [KONSEKWENCJE]

15.06.2021 14:56
Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE]
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Co oznacza czerwona i żółta kartka w piłce nożnej i jakie są konsekwencje ich otrzymania? Odpowiedzi na te pytania poszukuje wiele osób. Sprawdzamy, ile żółtych, a ile czerwonych kartek może być w jednym meczu i jaki wpływ mają na dalszą rywalizację.

Żółta kartka: co oznacza w piłce nożnej i ile może być czerwonych kartek w jednym meczu? Wyjaśniamy i odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie

Żółta kartka - co oznacza w piłce nożnej i ile może ich dostać zawodnik?

Żółta kartka w piłce nożnej jest jedną z rodzajów kar, które może otrzymać zawodnik. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju upomnienie, które piłkarz dostaje za złamanie zasad gry. Przykładowo za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, przerwanie korzystnej akcji, ściągnięcie koszulki w trakcie trwania meczu czy też niesportowe zachowanie.

Otrzymanie upomnienia, czyli jednej żółtej kartki, nie wiąże się z większymi konsekwencjami. Kłopot zaczyna się dopiero wtedy, gdy zawodnik kontynuuje ignorowanie zasad fair-play i tym otrzymuje kolejną "naganę". Sędzia piłkarzowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie jednego meczu żółtą kartkę, daje czerwoną. Jeśli zawodnik po raz drugi drastycznie naruszy zasady gry, zostaje automatycznie wyeliminowany z dalszej rywalizacji.

Dogrywka w piłce nożnej - na czym polega i jak długo trwa? [ZASADY]

Czerwona kartka - co oznacza w piłce nożnej i ile może być ich w jednym meczu?

Czerwona kartka w piłce nożnej, podobnie jak żółta, jest jedną z rodzajów kar, które może otrzymać zawodnik podczas meczu. W odróżnieniu jednak od wspomnianego powyżej upomnienia, otrzymanie czerwonej kartki wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami. Czerwona kartka w piłce nożnej skutkuje przymusowym opuszczeniem boiska bez możliwości wprowadzenia na wolne miejsce rezerwowego zawodnika. Co więcej, zazwyczaj dany zawodnik, po otrzymaniu czerwonej kartki, nie może brać udziału także w następnych 1 lub 2 piłkarskich spotkaniach (decyzja podejmowana jest przez specjalne komisje arbitrażowe ds. wykroczeń). Kara może być także dłuższa, jeśli przykładowo zawodnik otrzymał czerwoną kartkę za bójkę na boisku, czy też celowy atak na rywala bez piłki.

Czerwoną kartkę w piłce nożnej można otrzymać w następujących sytuacjach: brutalny faul, niesportowe zachowanie, atak bez piłki, zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej, faul na graczu wychodzącym sam na sam z bramkarzem, obraźliwe gesty i podburzanie trybun, uderzenie przeciwnika. Dodatkowo czerwona kartka w piłce nożnej może być pokazana także m.in. trenerowi drużyny, lekarzowi czy masażyście za przeszkadzanie w grze.

VAR w piłce nożnej - na czym polega system i jak działa?

RadioZET.pl