Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Żółte żonkile: znaczenie i symbolika - dlaczego nosimy je 19 kwietnia?

19.04.2019 08:12

Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim wypada w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 19.04. W tym dniu na ulicach polskich miast możemy spotkać tysiące wolontariuszy, którzy rozdają żółte papierowe żonkile. Co te kwiaty mają właściwie symbolizować? Sprawdzamy, o co chodzi w akcji i jakie jest znaczenie żonkili noszonych 19 kwietnia.

Żółte żonkile 19 kwietnia można zobaczyć na ulicach wielu miast w Polsce. fot. MICHAL WARGIN/EASTNEWS

Żółte żonkile: znaczenie i symbolika - dlaczego nosimy je 19 kwietnia i co mają wspólnego z rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim? Odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań.

» Dlaczego wyją syreny w Warszawie 19.04.2018? «

» Dzień Kobiet 2018: jakie kwiaty na 8 marca? Kolor i znaczenie bukietu «

Żółte żonkile: znaczenie - dlaczego nosimy je 19 kwietnia?

Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żółte żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.

Kim był Marek Edelman? To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.

Akcja Żonkile w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim 2019

W tym roku odbędzie się już 76. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Jak zawsze do Akcji Żółte Żonkile zgłosiło się tysiące wolontariuszy. Akcja ta rozpowszechniania jest także przez wiele gwiazd działających m.in. w branżach muzycznych, filmowych czy modowych. Żółte żonkile prawdopodobnie zamieszczone będą także w telewizji, u góry lub u dołu ekranu.

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi