Zamknij

Żółte żonkile: znaczenie i symbolika - dlaczego nosimy je 19 kwietnia?

Jolanta Waligóra
17.04.2020 10:59
Żółte żonkile 19 kwietnia można zobaczyć na ulicach wielu miast w Polsce.
fot. MICHAL WARGIN/EASTNEWS

Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim wypada w drugiej połowie kwietnia, a dokładniej 19.04. Jednym z nieodłącznych elementów tego dnia są żółte żonkile. Co te kwiaty mają właściwie symbolizować? Sprawdzamy, o co chodzi w akcji i jakie jest znaczenie żonkili noszonych 19 kwietnia.

Żółte żonkile: znaczenie i symbolika - dlaczego nosimy je 19 kwietnia i co mają wspólnego z rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy znaczenie żonkili i ich symbolikę.

Żółte żonkile: znaczenie - dlaczego nosimy je 19 kwietnia?

Akcja Żółte Żonkile organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim. Aby lepiej zrozumieć, co oznaczają żółte żonkile, musimy cofnąć się do przeszłości. Wszystko zaczęło się od Marka Edelmana i to właśnie dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci.

Syreny 19 kwietnia 2020, Warszawa - dlaczego wyją syreny alarmowe w niedzielę w stolicy?

Kim był Marek Edelman? To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast.

Akcja Żonkile w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim 2020

W tym roku odbędzie się już 77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Decyzją organizatorów - z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w Polsce - nie odbędą się uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W imieniu władz stolicy w dziesięciu punktach Warszawy, związanych z walkami, zostaną złożone kwiaty.

Akcja żonkile - o co w niej chodzi, co oznaczają żonkile i co symbolizują? [19.04.2020]

RadioZET.pl/JW