Zamknij

Andrzejki 2017 - kiedy wypadają? Data Wigilii świętego Andrzeja

Redakcja
27.11.2017 10:10
Andrzejki 2017 - DATA. Kiedy wypada Wigilia świętego Andrzeja?
fot. pixabay.com

Kiedy wypadają Andrzejki 2017? Data święta jest stała, a jednak co roku sprawia niektórym problem i nie pamiętają, kiedy jest wigilia świętego Andrzeja. Wieczór wróżb organizowany jest przed rozpoczęciem się Adwentu, dlatego jest to idealna okazja do ostatnich hucznych zabaw. Sprawdzamy, kiedy są Andrzejki w 2017 roku.

Kiedy wypadają Andrzejki 2017? Data święta wróżb w Polsce wypada zawsze pod koniec roku. Wigilia świętego Andrzeja to czas organizowania różnych imprez i zabaw, podczas których ludzie dzięki różnym przesądom i przepowiedniom mogą sprawdzić, jaka czeka ich przyszłość. Jednym z najpopularniejszych zwyczajów andrzejkowych jest oczywiście lanie wosku. Sprawdzamy, kiedy są Andrzejki 2017 i od kiedy obchodzi się je w Polsce.

Andrzejki - od kiedy obchodzone są w Polsce?

Część badaczy jest zdania, że zwyczaj obchodzony był już w starożytnej Grecji i że właśnie stąd wywodzą się wróżby andrzejkowe. Początkowo Andrzejki traktowane były bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Dopiero później zaczęto organizować je grupowo, a współcześnie są one raczej niezobowiązującą zabawą, głównie dla młodzieży i dorosłych. Od kiedy Andrzejki są obchodzone w Polsce? Pierwsze wzmianki literackie na temat Andrzejek datowane są na XVI wiek, a dokładniej w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego.

>> Wróżby na Andrzejki 2017: zabawy, przesądy i zwyczaje andrzejkowe

Kiedy wypadają Andrzejki 2017? Data święta wróżb

Wigilia świętego Andrzeja wypada zawsze 29 listopada, a data Andrzejek to 30 listopada. Andrzejki 2017 to właściwie wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w tym roku będzie to środa i czwartek. To nie w czwartek 30.11, a właśnie w środę, 29.11.2017 powinniśmy wykonywać tzw. lanie wosku, a także inne wróżby i zwyczaje andrzejkowe.

Zagłosuj

Czy obchodzisz Andrzejki?

Liczba głosów:

Andrzejki 2017 tak naprawdę ostatnią okazją do zorganizowania hucznych zabaw przed rozpoczęciem się adwentu. Ciekawostką może być fakt, że w Szkocji, której patronem jest święty Andrzej, 30 listopada jest świętem narodowym.

RadioZET.pl/KP