Zamknij

Awizo - ile dni na odebranie przesyłki na poczcie?

Redakcja
11.07.2017 14:35
Awizo - ile dni na odebranie przesyłki na poczcie?
fot. pixabay.com

Ile jest dni na odebranie listu poleconego po otrzymaniu awizo? Po jakim czasie nastąpi zwrot do nadawcy, jeśli przesyłka nie zostanie odebrana?

"Dostałem awizo - ile dni mam na odebranie listu poleconego?" - takie pytanie często zadają sobie nawet osoby, które regularnie korzystają z usług Poczty Polskiej. Zdarza się, że listonosz zjawia się z przesyłką poleconą w momencie, kiedy nie ma nas w domu. W takiej sytuacji ma obowiązek powiadomić nas, gdzie i kiedy odebrać paczkę, a informację przekazać w postaci awizo. Ile dni na odebranie paczki mamy po otrzymaniu zawiadomienia? Sprawdzamy ważne terminy odbioru przesyłek pocztowych poleconych z awizo.

Awizo - ile dni na odbiór przesyłki?

Listonosz ma obowiązek zostawić w naszej skrzynce na listy awizo, jeśli nie udało mu się dostarczyć przesyłki poleconej. Gdy nie zastanie nas w domu, zwraca przesyłkę do Urzędu Pocztowego i tam można ją odebrać. W takiej sytuacji jest ona przechowywana przez 7 dni. W tym czasie powinniśmy udać się na pocztę wraz z awizo i na podstawie tego zawiadomienia zostanie nam wydana przesyłka. Jeśli w tym terminie nie odbierzemy listu lub paczki, listonosz podejmie kolejną próbę doręczenia.

Co jeśli nie odbiorę paczki od kuriera DPD, DHL lub z Paczkomatu?

Powtórne awizo - po jakim czasie?

Co jeśli nie ma Cię w domu podczas wizyty listonosza? Wystawia on kolejne awizo z tytułem "Powtórne awizo". Ile czasu na odebranie przesyłki jest w tym przypadku? Mamy na to kolejne 7 dni. Jeśli i tym razem nasza przesyłka nie zostanie odebrana, wówczas Poczta odsyła ją do nadawcy, a my ponosimy koszt zwrotu.

Jeśli listonosz zostawił w Twojej skrzynce awizo, termin odbioru przesyłki nie musi nastąpić tego samego dnia. W praktyce najczęściej można spotkać się z sytuacją, że przesyłka jest możliwa do odebrania w UP dopiero następnego dnia. Jednak łącznie jest na to aż 14 dni.

Poczta Polska umożliwia także wykupienie usługi, która pozwala na przedłużenie przechowania paczki o kolejne 14 dni, jednak jest to płatne. Ceny wahają się od 0,50 zł za list do 2 zł (lub więcej) za paczki.

RadioZET.pl/poczta-polska.pl/KP