Zamknij

Białe noce w Polsce: co to jest? Kiedy i gdzie można oglądać białe noce? [WARSZAWA, KOŁOBRZEG, SZCZECIN]

Paweł Żurek
18.05.2020 15:40
Białe noce w Polsce: co to jest? Kiedy i gdzie można oglądać białe noce? [WARSZAWA, KOŁOBRZEG, SZCZECIN]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Białe noce, niezwykłe zjawisko atmosferyczne, już niebawem będzie można obserwować w wielu miejscach w całej Polsce. Poniżej sprawdzamy, czym dokładnie są noce, a także gdzie i kiedy można je podziwiać. 

Białe noce: co to jest?

Białe noce to występujące cyklicznie zjawisko astronomiczne występujące na dużych szerokościach geograficznych (powyżej 57° N lub S), polegające na tym, że w pewnym okresie roku w nocy nie zapadają całkowite ciemności, a zmierzch przechodzi bezpośrednio we wschód słońca.

W trakcie białych nocy słońce chowa się pod horyzontem. Zjawisko rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery sprawia, że niebo pozostaje jasne.

Czy wakacje 2020 będą skrócone przez koronawirusa? [WYJAŚNIENIE]

Białe noce w Polsce

Białe noce można zaobserwować wiosną i latem w strefach podbiegunowych oraz w tych częściach stref umiarkowanych, które położone są w pobliżu kół podbiegunowych. Regularnie obserwowane są m.in. w Petersburgu czy Helsinkach.

W Polsce białe noce występują w północnych rejonach w czasie przesilenia letniego. Nazywa się je „żeglarskimi”. W trakcie białych nocy Słońce chowa się za horyzontem mniej niż 12°.

Na terenie całej Polski latem występują białe noce astronomiczne, gdy nie występuje noc astronomiczna, tj. Słońce chowa się za horyzontem na mniej niż 18°.

Długie weekendy 2020 - kiedy jest wolne i jak zaplanować urlop? [KALENDARZ]

Białe noce w Polsce: kiedy i gdzie można je obserwować?

Białe noce można już obserwować w miastach na północy Polski – Szczecinie, Kołobrzegu, czy Gdańsku. W Warszawie niezwykłe zjawiska na niebie będzie można podziwiać w nocy z wtorku na środę: 19 na 20 maja. W miastach na południu kraju białe noce zaczną się pod koniec czerwca.

Wakacje 2020 - kiedy się zaczynają, do kiedy i ile trwają? [KALENDARZ SZKOLNY]
RadioZET.pl/se.pl/PAB