Zamknij

Bitwa pod Grunwaldem 2017 - kiedy inscenizacja?

Redakcja
11.07.2017 09:40
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2017 - kiedy będzie?
fot. ons.pl

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2017 odbędzie się już za kilka dni. Jest to wyjątkowe wydarzenie, na które czekają fani średniowiecza. Kiedy będzie można oglądać to historyczne wydarzenie sprzed kilkuset lat?

Inscenizację bitwy pod Grunwaldem będziemy mogli zobaczyć w tym roku w wyjątkowy dzień. Choć zawsze odbywa się ona w sobotę najbliższą historycznej dacie, rok 2017 jest pewnym zaskoczeniem w tej kwestii. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat inscenizacji bitwy pod Grunwaldem 2017.

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2017 w wyjątkowym dniu

Scenariusz bitwy pod Grunwaldem tworzony jest na podstawie zapisków kronikarskich Jana Długosza. Inscenizacja co roku odbywa się w sobotę najbliższą dacie wydarzenia. W tym roku wyjątkowo składa się tak, że 15 lipca wypada w sobotę. To będzie pierwszy raz od kilku lat, kiedy "bitwa pod Grunwaldem" odbędzie się w rocznicę wydarzenia. Co ciekawe, w tym roku wypada również 20. rocznica historycznej bitwy. W przygotowanie inscenizacji zaangażowanych jest zawsze ponad 1000 osób, które najczęściej tworzą swoje stroje i rekwizyty samodzielnie.

Jak dojechać na Grunwald?

Dojazd na miejsce autem tego dnia może być utrudniony. W końcu impreza cieszy się naprawdę dużą popularnością, co doskonale widać na okolicznych drogach tego dnia. Przedstawiamy mapę, aby łatwiej było odnaleźć się podczas wydarzenia.

Kiedy będzie inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2017?
fot. grunwald.wm.pl

Dni Grunwaldu 2017: program wydarzenia

Inscenizacja jest częścią kilkudniowego wydarzenia, jakim są "Dni Grunwaldu 2017". Znamy już program całej imprezy. Oprócz kulminacyjnego momentu, jakim jest sama bitwa, czeka nas tam dużo innych atrakcji. Przedstawiamy kilka najciekawszych:

  • 12 lipca (środa) o godzinie 18.00 odbędą się Czwarte Mistrzostwa Polski Miecza Długiego "O Złoty Miecz Grunwaldu"
  • 13 lipca (czwartek) w godzinach 17.00-19.00 będzie można obejrzeć Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich "MELLE" - Bojowy Turniej Chorągwi, a o godzinie 20.00 - VII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - finał III Turnieju Bojowego Miecza Jednoręcznego "o Srebrny Pas Grunwaldu"
  • 14 lipca (piątek) to dzień przepełniony różnymi atrakcjami. O godzinie 11.30 rozpoczną się VII Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - finał III Turnieju Bojowego Miecza Jednoręcznego "O Złoty Pas Grunwaldu". O 14.30 zobaczymy Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Turniej bojowy 2vs2 - "Samoczwart". O 19.00 odbędą się Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich. Dwie godziny wcześniej, czyli o 17.00 będzie można poczuć przedsmak głównego wydarzenia. Właśnie o tej godzinie odbędzie się próba generalna XX Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.
  • 15 lipca (sobota) to najważniejszy dzień dla fanów średniowiecza. O godzinie 15.00 obędzie się XX Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.
  • 16 lipca (niedziela) o godzinie 10.00 można będzie uczestniczyć we mszy świętej trydenckiej według formularza w 1410 roku.

Jak widać organizatorzy nie zawiedli w tym roku i po raz kolejny program Dni Grunwaldu jest przepełniony ciekawymi wydarzeniami. Jednak to punkt kulminacyjny, czyli sama inscenizacja bitwy, już od kilkunastu lat przyciąga tłumy widzów, którzy przyjeżdżają na Grunwald z całej Polski, a nawet z zagranicy.

>> Bitwa pod Grunwaldem 2018 - kiedy inscenizacja? [PROGRAM IMPREZY]

RadioZET.pl/grunwald1410.pl/KP