Zamknij

Borys Budka: kim jest kandydat na przewodniczącego PO? [WIEK, ŻONA, RODZICE, DEBATA, PARAGON]

Paweł Żurek
04.11.2019 16:15
Borys Budka: kim jest kandydat na przewodniczącego PO? [WIEK, ŻONA, RODZICE, DEBATA, PARAGON]
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Borys Budka to jeden z kandydatów do objęcia stanowiska przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Miałby on zastąpić obecnego szefa PO Grzegorza Schetynę. Podajemy najważniejsze informacje, których szukają internauci: wzrost, waga, wiek, żona, rodzice, debata, wywiad, TVP, paragon.

Borys Budka: kim jest kandydat na przewodniczącego PO?

Borys Budka to polski prawnik, doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, samorządowiec i polityk, poseł na Sejm VII, VIII i IX kadencji, w 2015 minister sprawiedliwości, od 2016 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Był radcą prawnym. W 2011 Budka uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii ze specjalnością w polityce zatrudnienia. 

W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski jako kandydat z listy PO, otrzymując 10 260 głosów w okręgu gliwickim. W 2014 kandydował na prezydenta Gliwic, zajmując 3. miejsce spośród 6 kandydatów, uzyskując 6192 głosy.
30 kwietnia 2015 premier Ewa Kopacz ogłosiła jego kandydaturę na stanowisko ministra sprawiedliwości w swoim rządzie. Stanowisko to objął 4 maja 2015. W listopadzie został powołany na funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w gabinecie cieni utworzonym przez Platformę Obywatelską.

W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymując w okręgu katowickim 99 550 głosów.

Borys Budka: wzrost, waga, wiek

Borys Budka ma 37 lat. Nie znamy jego wzrostu ani wagi.

Wybory 2019: co trzeba wiedzieć?

Borys Budka: żona, rodzice, pochodzenie

Żoną Borysa Budki jest Katarzyna Kuczyńska-Budka, radna miejska w Gliwicach. Para ma jedną córkę. Rodzicami polityka są Józef i Maria Budkowie.

Borys Budka: debata w TVP [PARAGON] 

Borys Budka reprezentował swoją partię na przedwyborczej debacie w TVP. W jej trakcie pokazał paragon za lek Valcyte, który według polityka kosztował ponad 2 tysiące złotych. Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział, że preparat jest refundowany i kosztuje 3,20 zł. Szef resortu zaapelował później o przeprosiny.

Jak poinformował portal demaskator24.pl refundacja na Valcyte przysługuje pacjentom po przeszczepie (nerek) i obejmuje leczenie od 110 do 200 dni (w szczególnych przypadkach), czyli tyle czasu, ile zwykle potrzeba, aby upewnić się, że narząd nie zostanie odrzucony. Odrzucenie przeszczepu może jednak nastąpić również po tym czasie.

Wybory 2020: najnowsze informacje

RadioZET.pl/demaskator24.pl/PZ