Zamknij

Boże Ciało 2018 - kiedy wypada święto w 2018 roku i czy jest wolne?

Redakcja
30.05.2018 16:05
Boże Ciało 2018 - kiedy wypada i co to za święto?
fot. Rafal Jablonski / East News

Kiedy wypada Boże Ciało w 2018 roku? Choć jest to święto ruchome, zawsze wypada w czwartek i dlatego co roku pojawia się takie pytanie wśród tych, którzy chcą zaplanować sobie długi weekend. Sprawdzamy datę Bożego Ciała 2018, dlaczego obchodzimy to święto i kiedy wypada długi weekend w czerwcu 2018.

Boże Ciało 2018 - kiedy wypada i co to za święto? Dlaczego obchodzimy Boże Ciało w Polsce i jak wyglądają uroczystości kościelne tego dnia? Czy Boże Ciało to dzień wolny od pracy? Sprawdzamy najważniejsze informacje o Święcie Ciała i Krwi Pańskiej, czyli inaczej "Boże Ciało".

» Boże Ciało 2018: sklepy otwarte 31.05. - Biedronka, Żabka, Freshmarket «

Boże Ciało - kiedy wypada w 2018 roku?

W 2018 roku Boże Ciało wypada 31 maja. W Kościele katolickim Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Jest to święto nakazane. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, które wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

» 1 czerwca 2018 - czy jest wolne od szkoły i od pracy po Bożym Ciele?

Boże Ciało 2018 i uroczystości z nim związane mają charakter dziękczynny i radosny. W ten dzień katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa.

W Polsce obchody uroczystości Bożego Ciała wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. 

» Dni wolne od pracy i szkoły 2018 [KALENDARZ]

Boże Ciało 2018 - czy jest wolne?

W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Dzięki temu, jeśli wcześniej zaplanujemy sobie długi weekend czerwcowy 2018 i wykorzystamy jeden dzień urlopu w pracy w piątek, 1 czerwca, będziemy mogli świętować Dzień Dziecka np. na wyjeździe ze swoimi pociechami.

» Boże Ciało 2018 - pogoda na długi weekend czerwcowy. Będzie ciepło?

Kolejna szansa na wykorzystanie długiego weekendu w 2018 roku pojawi się także w sierpniu, z okazji Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. W tym roku święto to celebrujemy w środku tygodnia, a więc dwa dni urlopu w dniach 13-14 sierpnia lub 16-17 sierpnia, dadzą nam 5 dni wolnego.

» Czerwiec 2018 - pogoda: Zakopane, morze, Mazury. Gdzie będzie najcieplej?

RadioZET.pl/KP