Zamknij

Boże Narodzenie 2017 - kiedy wypada Wigilia i święta? [DATY]

Redakcja
18.12.2017 08:35
Boże Narodzenie 2017 - KIEDY wypada Wigilia i kiedy są święta? [DATY]
fot. pixabay.com

Kiedy wypada Boże Narodzenie 2017? Data świąt jest stała, a jednak co roku pojawiają się podobne pytania. Najczęściej w tym przypadku mamy na myśli pytanie, w które dni tygodnia wypadają święta. Sprawdzamy daty Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia 2017 i kiedy wypadają w tym roku.

Kiedy są Święta Bożego Narodzenia 2017? Data Wigilii i samych świąt jest stała, jednak co roku pojawiają się pytania, w które dni tygodnia tym razem wypadnie Boże Narodzenie. Z tego powodu sprawdzamy, kiedy wypada Wigilia i Boże Narodzenie 2017.

Wielkanoc 2018: kalendarz Świąt Wielkanocnych [KIEDY SĄ ŚWIĘTA, DATY]

Kiedy jest Wigilia i Święta Bożego Narodzenia 2017? [DATA]

Wigilia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie 2017, a jednocześnie kończący okres adwentu. Czasem nazywana jest "gwiazdką", jednak zdecydowanie częściej używa się określenia "wieczerza wigilijna" lub "wieczór wigilijny". Przypada ona 24 grudnia, a Boże Narodzenie, czyli święto upamiętniające narodziny Chrystusa - 25 grudnia. W Polsce dodatkowo świętujemy także 26 grudnia. W Kościołach wschodnich Boże Narodzenie obchodzone jest 7 stycznia według kalendarza gregoriańskiego (czyli 25 grudnia kalendarza juliańskiego).

>> Potrawy wigilijne: LISTA i SYMBOLIKA 12 tradycyjnych potraw wigilijnych

>> Potrawy wigilijne - PRZEPISY i lista dań na wigilijną kolację

Boże Narodzenie 2017 - kiedy wypada?

Boże Narodzenie 2017 wypada w tym roku w poniedziałek, 25 grudnia i wtorek, 26 grudnia, a to oznacza, że Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę. Bardzo dużo osób wciąż praktykuje tradycję wykonywania kalendarzy adwentowych, aby dowiedzieć się, ile dni do Świąt Bożego Narodzenia 2017.

>> Życzenia bożonarodzeniowe 2017: świąteczne wierszyki, życzenia biznesowe

W nocy z 24 na 25 grudnia, najczęściej o północy, w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień, czyli 25 grudnia jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

RadioZET.pl/KP