Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Brexit: co to jest? Jak i dlaczego doszło do brexitu? Glosowanie, referendum, informacje, daty

18.01.2019 16:47

Jak i dlaczego doszło do brexitu? Co oznacza brexit? Odpowiadamy na pytania dotyczące Wielkiej Brytanii i UE. Jeśli w relacjach Unii Europejskiej z Wielką Brytania przez najbliższe trzy miesiące nie dojdzie do poważniejszych zmian, w połowie marca będziemy już mogli mówić o tym, że Wielka Brytania nie jest już częścią Unii Europejskiej. 23 marca bowiem wypada termin jaki UE wyznaczyła Zjednoczonemu Królestwu na opuszczenie wspólnoty. Sprawdzamy informacje dotyczące brexitu.

Brexit: co to jest? Dlaczego doszło do brexitu? Daty, referendum, informacje fot. AP/Associated Press/East News

Brexit: głosowanie, referendum, informacje, daty. Co to jest brexit? Dlaczego doszło do brexitu? Przekazujemy najpotrzebniejsze informacje o brexicie.

Brexit. Co to jest? Referendum, głosowanie, daty

Brexit (z angielskiego British – brytyjski i exit – wyjście) to powszechnie przyjęta nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Ma się on zakończyć dokładnie 29 marca 2019 roku o godz. 23 czasu brytyjskiego, czyli 30 marca 2019 o godz. 00:00 „polskiego” czasu. Brytyjczycy zadecydowali o wyjściu z UE w trakcie ogólnonarodowego referendum, które odbyło się w czerwcu 2016 roku . W trakcie głosowania, do którego poszło ponad 72 procent uprawnionych osób, 51,89% głosujących opowiedziało się za brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

>> Brytyjski rząd opublikował "białą księgę" ws. Brexitu

Jak doszło do brexitu? Wiadomości

Jeszcze w 2016 roku Wielka Brytania ogłosiła, że uruchamia tzw. artykuł 50 prawa UE, który decyduje o  brexicie, czyli o tym, że Zjednoczone Królestwo opuszcza wspólnotę. W grudniu 2016 doszło do spotkania premier Theresy May i 27 przywódców krajów europejskich, w trakcie których ustalano jak dokładnie ma przebiegać brexit. 

Ostatecznie, po siedmiu rundach negocjacji Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii został opublikowany projekt umowy dotyczący szczegółów brexitu. Dokument zawierał sześć punktów, w tym m.in. te dotyczące praw obywateli, postanowień dotyczących innych kwestii związanych z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE, np. towarów wprowadzonych na rynek przed brexitem, uregulowań przejściowych i postanowień finansowych. Rada Europejska negocjowała jeszcze z Wielką Brytanią kształt umowy. Ostatecznie, przyjęto ją 11 stycznia 2019 roku.

Umowę dotyczącą brexitu odrzuciła jednak w styczniu 2019 roku brytyjska Izba Gmin. Może to oznaczać, że Wielka Brytania wyjdzie z UE bez przyjęcia ustaleń ze wspólnotą, lub wycofa się ze wniosku o opuszczenie Unii Europejskiej.

>> Rząd brytyjski planuje utrudnić pracę migrantom w Zjednoczonym Królestwie

Dlaczego doszło do brexitu? Informacje

Zwolennicy brexitu przedstawiali kilka argumentów za tym, by opuścić wspólnotę. Jednym z nich są koszty członkostwa w Unii Europejskiej, które ocenia się na 350 mln funtów tygodniowo. Brytyjczycy chcieli też brexitu, by zmniejszyć migrację. Jak tłumaczyli, uchodźcy lub migranci zarobkowi mieli zabierać im pracę. Do tego, po brexicie Wielka Brytania miała zrezygnować z limitów dotyczących np. czasu pracy w tygodniu, i uniknąć dodatkowych kosztów związanych z emisją dwutlenku węgla przez brytyjskie firmy.

RadioZET.pl/Consilium Europa/PZ

Oceń