Zamknij

Brexit: wyjazd do Anglii 2020, paszport, konsekwencje. Co się zmieni? Co oznacza dla Polaków?

Paweł Żurek
31.01.2020 14:27
Brexit: wyjazd do Anglii 2020, paszport, konsekwencje. Co się zmieni? Co oznacza dla Polaków?
fot. JOHN THYS/AFP/East News

Brexit czyli proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej  zakończy się 1 lutego 2020 roku. Wtedy Zjednoczone Królestwo oficjalnie opuści wspólnotę. Sprawdzamy jakie konsekwencje będzie miał brexit, czy brexit utrudni wyjazd do Anglii, a także czy paszport będzie potrzebny, by dostać się do Wielkiej Brytanii.

W tym artykule znajdziecie najpotrzebniejsze informacje o tym, co brexit będzie oznaczał dla Polaków

  •  Jak po brexicie będzie wyglądał wyjazd do Anglii?
  •  Czy po brexicie, by dostać się do Wielkiej Brytanii, będzie potrzebny  paszport?
  •  Co się zmieni dla Polaków po brexicie? Jakie konsekwencje będzie miał brexit dla Polaków?

Brexit, a wyjazd do Anglii 2020

Tuż po zakończeniu brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rozpocznie się okres przejściowy. W tym czasie, zostanie utrzymana swoboda przepływu osób, co oznacza, że obywatele brytyjscy nadal będą mogli podejmować pracę i osiedlać się w państwach UE, a unijni – w Wielkiej Brytanii. Według zapewnień unijnych urzędników dla zwykłych obywateli i przedsiębiorstw zmieni się niewiele. 

Obywatele UE, którzy chcą pozostać po zakończeniu okresu przejściowego muszą do czerwca 2021 r. złożyć wniosek o

status osoby osiedlonej

. Tymczasowy status osoby osiedlonej mogą uzyskać nawet osoby, które przyjadą do Wielkiej Brytanii w czasie okresu przejściowego.

Brexit: co to jest? Jak i dlaczego doszło do brexitu? Kiedy będzie? Głosowanie, referendum, daty [2020]

Brexit: paszport

Wiele osób podróżujących do Wielkiej Brytanii zastanawia się, cz po brexicie do wjazdu do Wielkiej Brytanii będzie konieczny paszport. Możemy uspokoić: podróżowanie będzie się odbywało na dotychczasowych zasadach. To oznacza, że w dalszym ciągu dostaniemy się do krajów Zjednoczonego Królestwa bez wiz i paszportów. Obywatele brytyjscy będą nadal przechodzić kontrolę paszportową w kolejkach dla obywateli UE.

W dalszym ciągu w Wielkiej Brytanii będzie honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, narodowe prawa jazdy i dokumenty dla zwierząt. Nie zmienią się też zasady roamingu w połączeniach telefonicznych.

Brexit. 400 tys. Polaków bez statusu osoby osiedlonej

Brexit: co się zmieni? Co brexit oznacza dla Polaków? [KONSEKWENCJE DLA POLAKÓW]

Jak można przeczytać w Dzienniku Gazecie Prawnej, w związku z Polaków mieszkających na Wyspach czekają zmiany. Chodzi m.in. o warunki pobytu w Wielkiej Brytanii.

Warunkiem pozostania na Wyspach po okresie przejściowym, który potrwa do lutego 2021 roku,  jest uzyskanie statusu osoby osiedlonej. -Z danych brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych (Home Office) za grudzień 2019 r. wynika, że do tej pory wniosek o nadanie statusu takiej osoby złożyło ponad pół miliona naszych rodaków. To najwięcej spośród wszystkich 27 europejskich narodowości mieszkających w Wielkiej Brytanii. Ale też polska mniejszość licząca 905 tys. osób jest tam największa. To oznacza sporą niepewność dla 393 tys. polskich obywateli, którzy nadal nie złożyli dokumentu do Home Office – czytamy w DGP.

Szacunkowe dane mówią, że liczba obywateli UE mieszkających na Wyspach to 3-3,6 mln osób. - Do tej pory wnioski złożyło ponad 2,7 mln osób. Wynika z tego, że nawet 900 tys. osób może mieć powody do zmartwienia - napisano.

Dziennik przypomina, że status jest przyznawany, jeśli osoba udowodni, że mieszka w Wielkiej Brytanii od co najmniej pięciu lat. Ci, którzy nie mają wystarczająco długiego stażu, dostają status tymczasowy. Podania będzie można składać do 30 czerwca 2021 r.

Zagłosuj

Uważasz, że wyjście Wielkiej z Brytanii z UE jest uzasadnione i powinno do niego dojść?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/DGP/PAP/PZ