Zamknij

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego i co symbolizuje święconka?

Redakcja
30.03.2018 11:22
Koszyczek wielkanocny - co powinien zawierać i co symbolizuje?
fot. pixabay.com

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Takie pytanie rodzi się w wielu domach przed Wielką Sobotą, kiedy trzeba przygotować święconkę. Poświęcone pokarmy spożywamy następnie podczas świątecznego, niedzielnego śniadania, dlatego ich symbolika ma szczególne znaczenie.

Koszyk wielkanocny - co do środka? Co powinno być w święconce i co symbolizują poszczególne pokarmy? Sprawdź listę produktów, które powinien zawierać koszyczek wielkanocny i co symbolizują pokarmy w święconce.

Koszyczek wielkanocny - co dać do święconki?

Co roku przed Wielkanocą, a dokładniej przed Wielką Sobotą pojawiają się pytania: "co dać do koszyczka wielkanocnego", "co powinno być w święconce" i tym podobne. Wątpliwości budzą głównie te pokarmy, które są nieobowiązkowe, a jednak wiele osób również dodaje je do koszyczka. Co musi być w święconce, a które produkty nie są obowiązkowe?

>> Jarmark wielkanocny 2018: Warszawa, Kraków, Wrocław - gdzie i kiedy?

Najważniejsze pokarmy w koszyczku wielkanocnym to jajka, wędlina lub kiełbasa i sól. Często dodajemy także pieprz, chrzan i cukrowego baranka. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy także ciasto. Najczęściej są to babka wielkanocna, mazurek lub pascha. Koszyczek wielkanocny przyozdabiany jest najczęściej białą serwetką i bukszpanem. Mniej popularne jest wkładanie do święconki np. sera żółtego lub masła.

>> Kalendarz wielkanocny 2018: kiedy Wielki Tydzień, pierwszy i drugi dzień świąt?

Co oznaczają pokarmy w święconce?

Symbole wielkanocne, które zawsze wkładamy do koszyczka wielkanocnego, to przede wszystkim jajka. Zazwyczaj ozdobione w postaci kraszanek lub pisanek jajka symbolizują nowe życie. W koszyczku nie powinno zabraknąć także baranka. Kiedyś był on formowany z masła, z ciasta lub z marcepanu, a obecnie najbardziej popularny jest cukrowy lub czekoladowy. Ma on symbolizować zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i zwycięstwo nad śmiercią. Sól w święconce miała chronić przed zepsuciem. Wiele osób obok niej kładzie w koszyczku wielkanocnym także pieprz i chrzan.

>> Triduum Paschalne - co to jest, ile trwa i co symbolizuje?

Wędlina lub kiełbasa w koszyczku wielkanocnym oznacza dostatek i ma zapewniać zdrowie i płodność. Chleb jest symbolem Chrystusa i jego ciała, a dodatkowo jest najbardziej powszechnym pokarmem, dlatego również wkładamy go do święconki.

Mniej popularny jest np. ser w koszyczku wielkanocnym - może on oznaczać przymierze między człowiekiem a zwierzętami, w końcu robiony jest z produktu pochodzenia zwierzęcego.

>> Rezurekcja: co to jest za msza, kiedy jest odprawiana?

RadioZET.pl/KP