Zamknij

Zaćmienie Słońca 15 lutego: kiedy i jak oglądać zjawisko?

Redakcja
15.02.2018 12:28
Częściowe zaćmienie Słońca 15.02: gdzie będzie widoczne i jak oglądać?
fot. pixabay.com

Zaćmienie Słońca w lutym 2018 będzie można oglądać tylko z kilku miejsc na świecie. Kiedy, o której godzinie i jak oglądać to zjawisko? Sprawdzamy, gdzie będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca i czy będzie je widać również w Polsce.

Zaćmienie Słońca 15.02 - gdzie, kiedy i jak oglądać częściowe zaćmienie? Czy będzie widoczne w Polsce? Ostatnio na niebie mogliśmy obserwować wyjątkowe zjawisko, jakim był Niebieski Superksiężyc, czyli drugą pełnię Księżyca w miesiącu. Jednocześnie był to także tak zwany "krwawy Księżyc", co oznacza, że mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca. Teraz w lutym będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca, dlatego sprawdzamy gdzie dokładnie będzie ono widoczne.

Zobacz także

» Zaćmienie Słońca 2018 - kiedy oglądać i czy będzie widoczne w Polsce?

Częściowe zaćmienie Słońca - kiedy i jak oglądać? [LUTY 2018]

Zjawisko będzie można oglądać w czwartek, 15 lutego. Częściowe zaćmienie Słońca jest widoczne gołym okiem, dlatego do obserwacji nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych sprzętów. Maksimum zjawiska będzie widoczne około godziny 21.51 czasu Polskiego (20.51 UTC).

Częściowe zaćmienie Słońca - kiedy i jak oglądać? [LUTY 2018]
fot. By Attribution: Eclipse Predictions by Fred Espenak, NASA's GSFC (http://eclipse.gsfc.nasa.gov/) [Attribution or Public domain], via Wikimedia Commons

Zaćmienie Słońca 15.02 - czy jest widoczne w Polsce?

Jeśli zastanawiacie się, gdzie oglądać częściowe zaćmienie Słońca 15 lutego 2018 roku w Polsce, nie mamy dobrych wiadomości. Zjawisko będzie widoczne głównie na południu Ameryki Południowej, m.in. w Argentynie, Chile, Urugwaju, Paragwaju i Brazylii. Tym razem nie zobaczymy zaćmienia Słońca w Polsce.

Częściowe zaćmienie Słońca - kiedy i jak oglądać? [LUTY 2018]
fot. By Fernando de Gorocica [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Następne zaćmienie Słońca w 2018 roku będzie widoczne w piątek, 13 lipca. Również będzie to tylko częściowe zaćmienie, a oglądać będzie je można na terenie południowej Australii oraz na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Najbliższe ciekawe zjawisko astronomicznego, które będzie widoczne w Polsce, to całkowite zaćmienie Księżyca. Będziemy mogli je obserwować w nocy z 27 na 28 lipca 2018 roku.

RadioZET.pl/KP