Zamknij

Czternasta emerytura: dla kogo? Kiedy otrzymamy? Ile wyniesie? [NIE DLA WSZYSTKICH, CZTERNASTKA]

Paweł Żurek
19.11.2019 16:29
Czternasta emerytura: dla kogo? Kiedy otrzymamy? Ile wyniesie? [NIE DLA WSZYSTKICH, CZTERNASTKA]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czternasta emerytura, obok trzynastek i domów dla seniorów, to obietnice, które premier Mateusz Morawiecki żłożył osobom w podeszłym wieku w trakcie expose. Sprawdzamy, komu będą przysługiwały czternastki, kiedy seniorzy otrzymają czternastą emeryturę, a także ile wyniesie świadczenie

Sprawdzamy co wiadomo o czternastej emeryturze:

  •  Dla kogo będzie czternasta emerytura? 
  •  Czy czternasta emerytura nie będzie dla wszystkich? 
  •  Kiedy zostanie przyznana czternastka? 
  •  Ile wyniesie czternasta emerytura? 

Czternasta emerytura: dla kogo

Według zapowiedzi premiera Morawieckiego, trzynastą emerytura dostaną wszyscy polscy emeryci, niezależnie od wysokości świadczenia, które otrzymują co miesiąc.

- Będziemy kontynuować wypłatę 13., a w 2021 i 14. emerytury. Wzmacniamy rodzinę i doceniamy pracę kobiet. Jako pierwsi podjęliśmy program prorodzinnych transferów społecznych. Różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny będą osią polityki mojego rządu - poinformował Mateusz Morawiecki w trakcie przemówienia w Sejmie. 

Czternasta emerytura: nie dla wszystkich

Eksperci alarmowali, że pomimo szumnych zapowiedzi rządu, czternasta emerytura nie będzie przysługiwała wszystkim emerytom. Sprawdzamy, co na ten temat mówią politycy partii rządzących w oficjalnym programie.

- Od 2021 r. planujemy ruszyć z kolejnym programem kierowanym do emerytów i rencistów. Osoby, którym przysługiwać będą świadczenia emerytalne na poziomie niższym niż 120% wysokości średniej emerytury będą mogły liczyć na tzw. „14 emeryturę” (program w całości obejmie emerytów i rencistów, których świadczenie nie przekroczy ok. 2900 zł w 2021 r.).

Dzięki nowemu rozwiązaniu z dodatkowego świadczenia emerytalnego będą mogły również skorzystać osoby, których próg dochodowy zostanie nieznacznie przekroczony. W przypadku takich świadczeniobiorców, za podstawę obliczeń przyjmie się mechanizm „złotówki za złotówkę”, emerytura będzie stopniowo obniżana o 1 zł wraz z przekroczeniem o 1 zł kryterium dochodowego dotyczącego łącznego dochodu netto. (kryterium dochodowe, od którego odejmujemy wyliczone kwoty, to 2900 zł - przyp. red.) Szacuje się, że przyjęcie tak racjonalnego mechanizmu obliczeń pozwoli skorzystać z programu ok. 90-95% Polaków uprawnionych do emerytury i renty - czytamy w oficjalnym programie PiS. 

Co to oznacza? Jeśli emeryt otrzymuje obecnie 2900 złotych brutto emerytury, dostanie w całości tzw. czternastkę. Jednak, jeśli otrzymuje np. 3000 zł emerytury, 14-tka będzie niższa. W takim przypadku trzeba zastosować następujący mechanizm:

  • Od wysokość emerytury, którą otrzymujemy  należy ODJĄĆ 2900 złotych.
  • Otrzymaną kwotę należy ODJĄĆ od kwoty minimalnej emerytury 2019 (1100 zł)
  • Otrzymujemy wysokość czternastki

Dla przykładu: emeryt, który otrzymuje 3100 złotych emerytury w 2019 roku otrzyma 900 złotych czternastki. W przypadku osób, które dostają 3500 zł świadczenia, będzie to 500 zł itd.

Kiedy czternasta emerytura?

Czternasta emerytura ma zacząć obowiązywać od 2021 roku.

Czternastka dla emeryta: ile wyniesie?

Czternastka, którą dostaną wszyscy emeryci otrzymujący w tym momencie poniżej 2900 zł brutto świadczenia, będzie równa MINIMALNEJ EMERYTURZE W DANYM ROKU (w 2019 r. – 1100 zł brutto).

RadioZET.pl/PZ