Zamknij

Czyją matką jest matka królów, dokładnie czterech królów? Pytanie z Milionerów za 10 tys. zł [11.12.2019]

Paweł Żurek
11.12.2019 17:00
Czyją matką jest matka królów, dokładnie czterech królów? Pytanie z Milionerów za 10 tys. zł
fot. screen Milionerzy.pl/player.pl

Czyją matką jest matka królów, dokładnie czterech królów? Odpowiedź na pytanie z Milionerów oraz jej wyjaśnienie możecie znaleźć w poniższym artykule. Sprawdzamy także, czy uczestniczce udało się odpowiedzieć poprawnie i wygrać 10 tysięcy złotych.

Czyją matką jest matka królów, dokładnie czterech królów? Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie z "Milionerów" i jej wyjaśnienie. Sprawdzamy również, którą odpowiedź ostatecznie wybrał gracz i czy udało mu się wygrać 10 tysięcy złotych.

Czyją matką jest matka królów, dokładnie czterech królów? [PYTANIE Z MILIONERÓW, 11.12.2019, ODCINEK 193] 

Odpowiedź na pytanie w "Milionerach" o to kto był matką czterech królów nie była oczywista dla uczestniczki teleturnieju. Miała on do wyboru tradycyjnie cztery warianty:

A. Władysława Jagiełły

B. Władysława Warneńczyka

C. Kazimierza Jagiellończyka

D. Stefana Batorego

Uczestniczka skorzystała z koła ratunkowego i zadzwoniła do przyjaciela. Ten podpowiedział, by wybrać odpowiedź C. To, czy rada przyjaciela okazała się trafna, prowadzący Milionerów Hubert Urbański zdradził jednak dopiero po przerwie reklamowej.

MILIONERZY - Czyją matką jest matka królów, dokładnie czterech królów? [ODPOWIEDŹ, 11.12.2019]

Prawidłowa odpowiedź na pytanie z "Milionerów" o to czyją matką była matka czterech królów brzmi: Kazimierz Jagiellończyk. Uczestniczka odpowiedział prawidłowo i mogła grać dalej. 

Matka czterech królów to Elżbieta Rakuszanka (Habsburżanka), niem. Elisabeth von Habsburg (ur. w Wiedniu pod koniec 1436 lub początek 1437[1], zm. 30 sierpnia 1505 w Krakowie), królowa polska i wielka księżna litewska.  Jej bratem był Władysław Pogrobowiec.

Zwana jest matką królów, gdyż czterech z jej synów zostało królami, a córki Elżbiety poprzez swoje małżeństwa zostały skoligacone z większością panujących wówczas dynastii europejskich.

RadioZET.pl/PZ