Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czujnik czadu: jak i gdzie zamontować? Instrukcja montażu czujnika tlenku węgla

07.02.2019 13:57

Jak i gdzie zamontować czujnik czadu i co to jest czad? Takie pytania stawiają sobie właściciele mieszkań i domów, którzy szykują się do remontu lub budowy. Przed czadem, nazywany cichym zabójcą, dość łatwo się jednak zabezpieczyć. Sprawdzamy jak i gdzie montuje się czujniki czadu, a także czym jest sam czad.

Czujnik czadu: jak i gdzie zamontować? Instrukcja montażu czujnika tlenku węgla fot. P.JEDZURA/REPORTER/East News

Jak i gdzie montuje się czujniki czadu? Czym jest czad? Sprawdzamy najważniejsze informacje o tzw. cichym zabójcy. U nas przeczytacie jak bronić się przed czadem.

Czad: co to jest?

Czad to potoczna nazwa tlenku węgla, bardzo silnie trującego gazu. Jest on wyjątkowo niebezpieczny dla człowieka – nie ma smaku, zapachu ani koloru, a jednocześnie błyskawicznie dostaje się do naszych płuc i wchłania się w krwioobiegu. Jak mówią lekarze, tlenek węgla czyli czad wiąże się z hemoglobiną ponad 200 razy szybciej niż tlen. To sprawia, że czujnik czadu w domu jest niemal konieczny.

>> Koszt tego domu to zaledwie 4 tysiące dolarów. Ma wszystkie udogodnienia

Gdzie montować czujnik czadu?

Miejsce zamontowania czujniku czadu jest szczególnie ważne, gdyż jeśli znajdzie się on np. zbyt blisko okna czy kuchenki gazowej przestanie on działać prawidłowo. Oto gdzie najlepiej zamontować czujnik tlenku węgla:

  • na ścianie, na wysokości ok. 180 cm nad podłogą i 30 cm od sufitu. Jednak niektóre modele czujnika tlenku węgla są przeznaczone do wieszania na suficie.
  • ponad metr od kuchenki lub piekarnika
  • jak najdalej od okien
  • z dala od słońca, pary, spalin
  • w miejscu gdzie nie zasłaniają go meble

Jak zamontować czujnik tlenku węgla?

Montowanie czujnika czadu jest bardzo proste. Wystarczy zachować powyższe zasady dotyczące miejsca przyczepienia urządzenia, a do tego przestrzegać instrukcji dodanej do czujnika tlenku węgla.

>> Czad śmiertelnie groźny! Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla
 

Jak działa czujnik tlenku węgla i gdzie go dostać?

Czujnik czadu przez całą dobę monitoruje stan tlenku węgla w pokoju, w którym jest umieszczony. Gdy stan zostanie on przekroczony, włącza się lampka, a alarm zaczyna „wyć" . Można też nastawić tzw. system alarmowy, dzięki któremu otrzymamy sms-a w razie zagrożenia. Czujnik tlenku węgla można dostać w większości sklepów z artykułami budowlanymi i sprzętem do wyposażenia domów, a także w niektórych marketach z tzw. gospodarstwem domowym. 

RadioZET.pl/ladnydom.pl/PZ

Oceń