Zamknij

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Kto może odejść na wcześniejszą emeryturę? [2020]

23.09.2020 16:16
Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Kto może odejść na wcześniejszą emeryturę? [2020]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Według doniesień dziennikarzy, ministerstwo edukacji miało się ostatnio zajmować projektem nowelizacji ustawy, który wprowadziłby możliwość wcześniejszego odejścia na emeryturę dla dydaktyków i pedagogów. Sprawdzamy, czy MEN potwierdziło już te informacje.

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Wcześniejsze przejście na emeryturę to jedna ze zmian, które miały znaleźć się w projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela. W połowie września informował o nim "Dziennik Gazeta Prawna".

Możliwość zakończenia pracy przysługiwałaby nauczycielom bez względu na wiek, a jedynie po spełnieniu określonych warunków – czyli 30 latach pracy i 20 latach „przy tablicy”. Jak zdradził DGP, z projektu wynika, że taka możliwość byłaby utrzymana jedynie do 2023 roku.

Minimalna emerytura 2021: NETTO. Ile wyniesie? Czy będzie trzynasta emerytura?

Czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? MEN odpowiada

Już wiadomo, że MEN nie wprowadzi możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę. Jak tłumaczy Dariusz Piontkowski, gdyby zmienić Kartę Nauczyciela, w szkołach zabrakłoby nauczycieli do pracy. 

 - Żadne prace (w ministerstwie - przyp. red.) nie są prowadzone, aczkolwiek temat za sprawą wypowiedzi prezesa pojawił się kilka miesięcy temu. Nie wiem, czy dziś byłoby do zrealizowania (...) Gdyby tak się stało, to byłby problem z obsadzeniem miejsc w szkołach - zaznaczył minister. Według szacunków resortu, do wcześniejszej emerytury uprawnionych mogłoby być 150 tys. nauczycieli - zdradził szef resortu edukacji.

Minimalna emerytura 2021: rząd planuje rewaloryzację

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli: kto może odejść?  

Nauczyciele mogą odejść na emeryturę dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Mogą też skorzystać z tzw. nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czyli emerytur pomostowych. Jest ono przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracują na co najmniej połowę etatu. Wiek uprawniający do świadczenia wzrasta od 2014 r. do 2032 r., począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość takiej emerytury jest taka sama jak emerytury pomostowej.

RadioZET.pl/PAP/DGP/PAB