Zmiana czasu w Polsce 2018: kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

23.03.2018 10:16

Zmiana czasu 2018 - czy będzie? Zwykle czas zmienialiśmy dwa razy w roku - jesienią na zimowy i wiosną na letni. Niedawno pojawiły się jednak propozycje, by zlikwidować zmiany czasu w Polsce. Co ostatecznie zostało ustalone? Jest decyzja.

Czy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 roku? fot. pixabay.com

Zmiana czasu w Polsce w 2018 nie będzie już obowiązywać? Niedawno pojawiły się propozycje, by raz na zawsze skończyć z tym przestarzałym systemem. Teraz zapadła ostateczna decyzja i w marcu - tradycyjnie - przestawimy zegarki.

Zmiana czasu na letni w 2018 roku

Według zasady zmiana czasu na letni w 2018 powinna nastąpić w czwartą niedzielę marca, czyli 25.03. Co roku pojawiali się przeciwnicy takiego rozwiązania, przedstawiając wiele argumentów, m.in. względy zdrowotne czy kłopoty w transporcie publicznym w momencie zmiany czasu. W tym roku w sejmie pojawił się projekt ustawy, który miałby zlikwidować zmiany czasu w ciągu roku. Według PSL obowiązująca obecnie dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i źle wpływa na zdrowie i samopoczucie obywateli. Po zmianie czasu często pojawiają się kłopoty ze snem i koncentracją.

Zmiany czasu nie zostaną zniesione

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Niedawno pojawił się pomysł likwidacji zmian czasu, który - co zaskakujące - niemal jednogłośnie został poparty przez wszystkie kluby. Niestety, do zmiany tej negatywnie ustosunkował się rząd. Okazuje się, że taki pomysł byłby niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady na jakich wprowadza się czas letni. W tej chwili nie ma zatem co mówić o zniesieniu zmian czasu od 2018 roku, jednak premier Beata Szydło zapowiedziała, że MSW zwróci się w tej sprawie do Komisji Europejskiej.

RadioZET.pl/KP

Zegarki męskie to klasyka wśród akcesoriów dla panów

Oceń