Zamknij

Czy można wyjeżdżać za granicę z Polski? [NIEMCY, CZECHY, SŁOWACJA, UKRAINA]

20.10.2020 13:39
Czy można wyjeżdżać za granicę z Polski? [NIEMCY, CZECHY, SŁOWACJA, UKRAINA]
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/ East News

Czy można wyjeżdżać za granicę, np. do Niemiec, Czech, Chorwacji, na Słowację i Ukrainę? MSZ podało aktualne wytyczne dotyczące podróży zagranicznych. Sprawdźcie, czy w związku z koronawirusem wyjazdy są dalej możliwe. 

Czy można wyjeżdżać za granicę?

Jeśli wyjazdy za granice nie są konieczne, apelujemy o ich unikanie – zaapelowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem rządowej strony gov.pl. 

Cały komunikat brzmi tak:

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych” 

Przy planowaniu wyjazdów za granicę MSZ zaleca śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pod  tym adresem - LINK oraz w zakładce   Informacje dla podróżujących na stronie gov.pl.

Strefa czerwona: co oznacza? Do kiedy obowiązuje? OBOSTRZENIA, RESTRYKCJE [DEFINICJA, SZKOŁY]

Czy można wyjeżdżać za granicę z Polski?

- To jest naprawdę kiepski czas na wyjazdy zagraniczne, bo nie wiadomo, jak dalej będzie się sytuacja rozwijała. Być może okaże się za kilka tygodni, że będzie problem z powrotem z tych względów, że będzie trzeba poddać się kwarantannie, czy izolacji -  podkreślał w poniedziałek (19.10) wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Zaznaczył, że w związku z panującą pandemią koronawirusa wyjazdy mogą być trudne do zrealizowania, a po powrocie może być niezbędna kwarantanna.

Pod koniec ubiegłego tygodnia MSZ zaapelowało o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Resort podkreślił, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji.

Aktualne informacje dot. obostrzeń na terenie państw Europy, Azji czy Afryki, można znaleźć na stronie gov.pl - LINK

NOWE OBOSTRZENIA. Koronawirus - 17.10. Jakie są obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej?

Czy można wyjechać do Chorwacji?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne  z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zarażeń. Uwzględniając liczbę ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) w Chorwacji, poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową. 

Czy można wyjeżdżać za granicę? CZECHY

Jak czytamy na stronie gov.pl,  z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od poniedziałku 5 października w całych Czechach zacznie obowiązywać stan wyjątkowy, który będzie trwać 30 dni. UWAGA! Nie ma to bezpośredniego wpływu na zasady ruchu granicznego. Wjazd z Polski do Czech odbywa się na dotychczasowych zasadach bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny.

Czy można wyjeżdżać za granicę? NIEMCY

Niemcy nie prowadzą regularnej kontroli granicznej przy wjeździe z Polski. Od 17.10.2020 r. województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie zostały uznane za obszary podwyższonego ryzyka. Przy podróży do Niemiec z tych województw należy liczyć się z obowiązkiem wykonania testu na obecność koronawirusa oraz przebywania w 14-dniowej kwarantannie.

Czy można wyjeżdżać za granicę? SŁOWACJA

OD 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju, ale nie ma on bezpośrednio wpływu na zasady ruchu granicznego. Wjazd z Polski do Słowacji i tranzyt z Polski przez jej terytorium bez konieczności odbycia kwarantanny.

Czy można wyjeżdżać za granicę? UKRAINA

Osoby, które przekraczają granicę Ukrainy z kraju o podwyższonym stopniu ryzyka COVID-19 (kraj z „czerwonej” listy) oraz osoby, które przeciągu 14 dni od momentu przekroczenia ukraińskiej granicy były na terytorium takiego kraju podlegają 14-dniowej kwarantannie.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl/PAB