Zamknij

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej albo stan wyjątkowy? [KORONAWIRUS]

20.10.2020 17:10
Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej albo stan wyjątkowy? [KORONAWIRUS]
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy albo stan klęski żywiołowej?  Ogłoszenia jednego z nich domagają się politycy opozycji po to, by móc zapobiec dalszemu rozwojowi pandemii koronawirusa. Sprawdzamy, jaką odpowiedź na ten postulat przedstawili politycy z partii rządzącej.

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej albo stan wyjątkowy?

Wprowadzenia stanu klęski żywiołowej domaga się od rządu przewodniczący PO Borys Budka.  - Nie ma podstaw do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Natomiast stan klęski żywiołowej - istnieją przesłanki do jego wprowadzenia. Jest to jeden z postulatów PO. Przypomnę, że myśmy proponowali zmiany legislacyjne, które dawałyby możliwość zaplanowania również kwestii odszkodowawczych, rząd nie chciał rozmawiać wówczas o stanie klęski żywiołowej - powiedział Budka.

Przypomnijmy, że stan klęski żywiołowej to jeden z trzech obowiązujących w Polsce stanów nadzwyczajnych. Oprócz niego, może zostać wprowadzony stan wojenny i wyjątkowy.  Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej może wiązać się z ograniczeniem niektórych praw i swobód obywatelskich.

Kompetencje do wprowadzenia go posiada Rada Ministrów .

Rada może wprowadzić stan klęski żywiołowej na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu - Konstytucja RP, rozdział XI, art. 232. 

Stan klęski żywiołowej w Polsce: ODSZKODOWANIA, USTAWA, KONSTYTUCJA. Co to jest, kto go ogłasza i ile dni trwa?

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Pomysł wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub stanu wyjątkowego skomentowali członkowie rządu Mateusza Morawieckiego, w tym wiceminister Jarosław Kaczyński.

- Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Musimy z jednej strony zabezpieczyć zdrowie obywateli, ale z drugiej dać im szansę pracować, utrzymać sprawność gospodarczą państwa. Jako szkodliwe uznaję zarówno nawoływanie do lockdownu, bo finansowo byłby on bardzo trudny, a z drugiej - wmawianie ludziom, że COVID to mały problem i nie należy się nim przejmować. Otóż nie, to realne zagrożenie i należy chronić siebie i innych przed zakażeniem - podkreślił.

Stan wyjątkowy w Polsce 2020: KONSTYTUCJA, ZASADY, ODSZKODOWANIA. Co to jest, kto go ogłasza?

RadioZET.pl/PAP